Nekretnine opcenito u HR

• U potpunosti se slažem sa ovime, još jedna stvar koju bi dodao a koja se ne može izraziti brojkama jer to valjda nitko ne broji. Kada sam planirao ići u kupovinu stana u Zagrebu, otišao sam u par agencija na razgovor, te na moje pitanje o balonu sa nekretninama; svaki je odgovorio isto, o tome se već priča zadnjih 10-15 godina, cijene od tad samo rastu, zašto ne bi rasle i idućih 10-15 godina.

Ako tako ekipa koja se bavi nekretninama misli, zašto tako nebi mislio i mali obični čovjek. A tu baš leži problem svih balona, neće valjda pući baš iduće godine.

U svakom slučaju ja sam svoju investiciju u taj sektor odgodio i uložio u neke druge stvari. Za sad sam prezadovoljan, kroz par godina ćemo vidjeti hoću li imati isto razmišljanje...

• Agenti za nekretnine su samo prodavači i oni žele prodati što više po što većoj cijeni, kao i svi drugi prodavači.

Ni jedan prodavač ti neće reći da ćeš njegovu robu sutra moći kupiti po xy% jeftinije.

Ponavljam, nekretnine nisu usamljeni otok koji će moći izbjeći sudbinu ostatka ekonomije. Nisu to mogle ni 2008., ni u ranijim krizama, neće ni danas.

I nije ni bitno da VMD, Alfastan ili netko treći spusti svoje cijene 20, 30 ili 50%; crna nevolja će natjerati postojeće vlasnike na spuštanje cijena, ako im zagusti pod nogama i to je dovoljno da zaljulja tržište.

• Od nekretnina (barem u ZG) nema ništa pametnoga dok APN ne "prođe". Aktivno pratim stanove u ZG i trenutno je situacija prividno dobra za postojeće vlasnike. Cijene stanova u ok kvartovima se drze i cak blago rastu, no stanovi se ne prodaju vec stoje 3-4 mjeseca. Cak i oni koji se cine kao dobre ponude u odnosu na trenutno stanje.

Koliko je APN prenapuhao trziste govori cinjenica da investitori zgrada povecavaju cijene stanova za 150€/m2 (prije mjesec dana kvadrat bio 1850, trenutno 2020€) u nadi da ce manje investitorski orijentirani kupci kupiti pošto poto. A u cijeloj zgradi od 20 jedinica samo 3 prodana.

• Koliko je realno cijena materijala i rada? Recimo da ides napravit kucu sa 3 stana po cca 80-90 kvadrata... koliko bi te dosao kvadrat bez terena?

Vjerujem daleko od tih 2000 eura... to je skoro 500k eura !!! Inace imam rjeseno stambeno pitanje, ali se cudim da ekipa se ne dogovori i njih 3-4 zajedno ne naprave po svom gustu u pola te cijene

• Koliko je realno cijena materijala i rada? Recimo da ides napravit kucu sa 3 stana po cca 80-90 kvadrata... koliko bi te dosao kvadrat bez terena?

Vjerujem daleko od tih 2000 eura... to je skoro 500k eura !!! Inace imam rjeseno stambeno pitanje, ali se cudim da ekipa se ne dogovori i njih 3-4 zajedno ne naprave po svom gustu u pola te cijene

Ovisno gdje radiš. U Istri se da to napravit u 1-2 godine za 1.000 - 1.200, al treba imat cash za avansiranje i uložiti dosta vremena.

To je ako si investitor; ako imaš nešto svojih građevinara + opreme, prođeš jeftinije.

Ako radiš za sebe doći ćeš na 1.500 jer ćeš željeti nešto malo kvalitetnije + zemlja i papiri.