Ulaganje u obveznice

• Meni stvarno nije jasno na koji način možeš stvoriti toliko gubitke kao naši fondovi u jednoj godini ako investiraš samo u Obveznice, ako ta obveznica ne bakrotira pa je otpišeš ili valuta te obveznice brutalno devalvira..? Jel mi to netko može objasniti?

https://hrportfolio.hr/?t=obveznicki-fondovi

Jednostavno. Nakrcaš portfelj obveznicama sa niskim prinosom i kad kamate naglo počnu rasti prinos obveznice i dalje ostaje isti ali vrijednost obveznice pada pa onda i vrijednost samog portfelja.

Moram reci da stvarno ne razumjem tu matematiku, da uzmes obveznice i sa nula posto prinosa i da onda imas ne -2, -3%… nedo -10%, -15% godisnje??. 🤔🙃🙄

koje kamate pocnu toliko rasti da vrijednost obveznica moze toliko pasti?

• Npr ove

H403E : Ministarstvo financija RH - dosp 2040

Stavi prikaz na 5g i vidjet ćeš pad i veći od 15%

• Pad od 30%! Na "sigurnoj" investiciji zvanoj obveznica. 😯😢

Nikad nisam volio te obveznice zato što ti je unaprijed zarada definirana a potencijalni gubitak je isti kao i na dionicama.

• Ocito moram nauciti kako funkcioniraju obveznice 🙃,

To onaj tko je kupio obveznice prodaje jer mu lova treba hitno pa prodaje jeftinije nego je dobio? Pa je onda daj sto daš?

Do sad sam mislio da je to onako za nesto sigurnije sa malim prinosom, di nemozes nesto izgubiti osim ako nisu kompanije pa ode u bankrot, ali ni dobiti van prinosa na obveznice.

A po ovom onda neznam tko pametan moze uloziti u obveznice i to jos drzavne ???

• Ocito moram nauciti kako funkcioniraju obveznice 🙃,

Izgleda da ćete morat :)

To onaj tko je kupio obveznice prodaje jer mu lova treba hitno pa prodaje jeftinije nego je dobio? Pa je onda daj sto daš?

U principu to je točno samo nije daj što daš nego postoje neke formule... S obzirom na trenutne tržišne kamatne stope trguje se uz diskont. Da je obrnuto trgovalo bi se uz premiju.

Do sad sam mislio da je to onako za nesto sigurnije sa malim prinosom, di nemozes nesto izgubiti osim ako nisu kompanije pa ode u bankrot, ali ni dobiti van prinosa na obveznice.

I ovo je uglavnom točno samo što i država može defolt-irat.

A po ovom onda neznam tko pametan moze uloziti u obveznice i to jos drzavne ???

Onaj tko misli da će 5,10, 20 godina biti stabilna ekonomska situacija.

• A po ovom onda neznam tko pametan moze uloziti u obveznice i to jos drzavne ???

Pa svatko tko zna kako obveznice funkcioniraju...naime kada kamatne stope na nove obveznice rastu, tada tržišna vrijednost postojećih obveznica sa manjim kamatnim stopama, srazmjerno pada s obzirom kolika je kamatna stopa na tu obveznicu, te vice versa kada kamatne stope na nove obveznice padaju, tada postojeće obveznice sa većom kamatnom stopom dobivaju na tržišnoj vrijednosti.

Također kada se obveznica drži do dospijeća, nema šanse da išta izgubiš, naime ovo je za većinu mirovinaca neraelizirani gubitak, koji će se tokom godina povratiti.

Ono što je meni zanimljivo i što mogu krivit mirovince i banke, što se nisu pokušali riješit obveznica sa kamatnom stopom od 0-2% i sa dugom ročnošću, nije da se nije znalo da kamate stope idu gore.