Display MoreDisplay MoreKolegica vam je post gore upravo mudro odgovorila.
Istina je da se kupuje budućnost.......samo kod nas ta "budućnost" moze trajati kratko, srednje, dugoročno i ono najčešće - ultra-kratkoročno.
To znaci ono - dignes se ujutro prije 09:30 (sto većina vas pretpostavljam i radi), nanjusis prema spiki na forumu ili friskim vijestima gdje bi to jutro mogao biti moving i onda dotično kupis prvi u 09:30 i izadjes najkasnije do 10:00 sa plusom koji je u tom času na raspologanju.Druga opcija je naravno pratiti mirovince i njihove kupovine koje nekad - kao recimo zadnjih dana ADRS (nisam iskoristio) - mogu biti čisti poklon (damn.....nisam iskoristio) - i onda se istresti 5 minuta prije nego što procijenis da je njima u ovom valu bilo dosta pumpanja.
Sve ostalo ti garantira dugoročni gastritis (kao meni) i besane noci (totalno nepotrebno).Uostalom, kao što kaze kolega gore:
".....al zato i puno mirnije spavam jer radje izadjem s malim plusom nego velikim minusom. Al svatko ima svoj nacin trgovanja ...."
Stvar s tim buducnostima je da je kod nas buducnost drukcija nego vani. Vani imaju i rast i pad, ali uvijek vise rasta nego pada. Kod nas je siguran pad, a rasta uglavnom nema. Imas napucavanje pojedinih izdanja kad je kome u interesu i to je to.
Kod nas je glavno ulaganje i dalje beton.
"Priču počinjemo sirovim brojkama (simulacija tek slijedi), izvedenima iz kretanja pet burzovnih indeksa u razdoblju od početka siječnja 2000. godine do kraja rujna 2020. Odmah na početku, fun-fact #1, ili za one koji preferiraju hrvatski, kuriozitet broj jedan: u promatranom je razdoblju CROBEX je namaknuo rast vrijednosti od čak 125%; bolji od toga (barem unutar odabrane petorke) bio je samo S&P 500, čiji rekordi već godinama pune novinske stupce (i blogove poput Ekonomskog laba). Stoga, kad vam idući put padne na pamet požaliti se kako je domaće tržište kapitala mrtvo, sjetite se da je u proteklih (nepunih) 21 godinu londonski FTSE 100 ubilježio minus od 15%, a tokijski NIKKEI 225 ugrabio prilično neuvjerljivih 23%. Da budemo još precizniji: CROBEX je u promatranom razdoblju, čak i kad uzmemo u obzir višegodišnju letargiju obilježenu mizernom razinom likvidnosti i kontinuiranim smanjenjem broja aktivnih izdanja, u prosjeku rastao po stopi od 3,9% (CAGR). A to je tek nešto slabije od 4,1% prosječnog rasta za najpoznatiji svjetski benchmark, S&P 500 indeks." (https://arhivanalitika.hr/blog/sudbina-n…emne-portfelje/)