Ulaganje u zlato

• Temi je mjesto na zlatu, al' je bottom line isti, Safe Heaven

Zlato je u povlačenju, paradoksalno, kako i market paradoksalno raste

Al' mjesečni graf je u liniji uptrenda. Gledam ga dokle bi se moglo povući

Misli li itko išta o zlatu ? Nekako vidim zlato na 2200, i mislim da ću dokupiti dobre staromodne unce. Ne treba platforma, i nikad ne šteka

Jer ovo će sve do Vraga .

• Temi je mjesto na zlatu, al' je bottom line isti, Safe Heaven

Zlato je u povlačenju, paradoksalno, kako i market paradoksalno raste

Al' mjesečni graf je u liniji uptrenda. Gledam ga dokle bi se moglo povući

Misli li itko išta o zlatu ? Nekako vidim zlato na 2200, i mislim da ću dokupiti dobre staromodne unce. Ne treba platforma, i nikad ne šteka

Jer ovo će sve do Vraga .

Zlato je u dobroj korelaciji sa dolarom, ako dolar poraste zlato će dolje. Trenutno se napada sve što je jako shortano, dolar je tu pri vrhu po short pozicijama. Robert P. Balan sa Seeking alpha očekuje rast dolara i pad zlata, tipa pratim več godinama i plačam mu pretplato 700$ godišnje ali mi se isplati.

• Gledala sam cijenu fizičkog zlata u firmi iz Zagreba (ne znam da li se smije reklamirati) i vidim da je jako veliki spread na kupnji i prodaji zlatnika, a manji je na polugama. Zbog čega? Zar ne bi trebali zlatnici biti lakši i jednostavniji za kupoprodaju i zar zlato nije zlato, bez obzira u kojem obliku?

• poluga se izlije i bubne pecat, zlatnici se ipak moraju kalupom jos udariti...mozda radi cijene izrade, kolicine (broj izradenih, limitiranih, unikata etc.)

Moje zdravo redneck razmisljanje. Posjedujem i poluge i zlatnike od unce i niže.

• Ok to može objasniti razliku u cijeni po gramu između zlatnika i poluge, ali mi ne objašnjava razliku između zašto je razlika između kupovne i prodaje cijene za zlatnike cca 2% veća nego između poluga. Radije bi kupila zlatnike, ali mi je glupo odmah u startu baciti tih 2%.

• Ok to može objasniti razliku u cijeni po gramu između zlatnika i poluge, ali mi ne objašnjava razliku između zašto je razlika između kupovne i prodaje cijene za zlatnike cca 2% veća nego između poluga. Radije bi kupila zlatnike, ali mi je glupo odmah u startu baciti tih 2%.

Marketinško matematička navlakuša, oni od kojih kupuješ zlato radije će ti uvaliti polugu nego zlatnik, oni kojima prodaješ više vole kupiti od tebe polugu nego zlatnik. Jednostavno, veći komadi su im profatibilniji, a tebi povoljniji zbog boljeg spreada. Za sve najbolja je čim veća ili teža poluga.😂

• Gledala sam cijenu fizičkog zlata u firmi iz Zagreba (ne znam da li se smije reklamirati) i vidim da je jako veliki spread na kupnji i prodaji zlatnika, a manji je na polugama. Zbog čega? Zar ne bi trebali zlatnici biti lakši i jednostavniji za kupoprodaju i zar zlato nije zlato, bez obzira u kojem obliku?

Stvar je vrlo jasna. Što veći komad zlata kupiš, cijena mu je po gramu niža, a i razlika između kupovne i prodajne cijene je manja. Zlatnici ne prelaze uncu težine, a poluge idu i do 1 kg.

Ako misliš ulagati u zlato čisto radi investicije, svakako kupuj poluge, a ne zlatnike. Sa polugom dobiješ vakumirani proizvod, sa serijskim brojem i pratećim certifikatom. Zlatnici su ljepši za vidjeti, ali tu prestaje sva njihova prednost u investicijskom smislu. Zato i je veći gubitak na zlatniku čim ga kupiš, nego na polugi.

Baci pogled i na to što se trenutno događa sa srebrom.

• srebro je u pumpu klinaca s wallstreetbets

Problem je što im je za GameStop trebalo puno manje novaca. Da bi napucali srebro u kojem su ulagači širom svijeta, zbog čega je to jedna potpuno druga i veča priča, trebat će im milijarde dolara. A to ipak baš i nemaju koliko god se udružili. Zato i zapinje na 30 dolara po unci.

• srebro je u pumpu klinaca s wallstreetbets

Problem je što im je za GameStop trebalo puno manje novaca. Da bi napucali srebro u kojem su ulagači širom svijeta, zbog čega je to jedna potpuno druga i veča priča, trebat će im milijarde dolara. A to ipak baš i nemaju koliko god se udružili. Zato i zapinje na 30 dolara po unci.

je, a di je još JP Morgan koji ima srebra više nego cijeli COMEX skupa :S

"Get your money's worth!"

• Pa ako kupuješ polugu od 100 grama ili manju dobiješ ju vakumiranu koja ostaje sjajna. https://www.bankazlata.com/sho…aeus-100g-srebrna-poluga/

Jučer se pokazalo da Ridditovci nisu imali dovoljno financijske snage ili organiziranosti da uncu probiju do 30 dolara, mada su u jednom trenutku bili blizu. Satrli ih veći igrači koji ionako kontroliraju cijenu. Danas u padu. Čini se da je ta srebrna priča završila.

Zlato ipak ljepše sjaji. Nažalost, već neko vrijeme stagnira. I stagnirat će dokle god ne dođe do ispuhivanja dionica na velikim svjetskim tržištima.

• Mislim da je zlato nezgodno kupovat u ovom trenu, ako se uzima za dugoročno tj +10 god. Cijena je otišla u oblake. Nevidim nikakvu industrijsku podlogu u ovom rastu cijene. Previše je u toj priči KP Kine.

Langsam langsam aber sicher

• "Zlato se danas našlo pod velikim prodajnim pritiskom, pavši ispod 1.800 dolara po prvi put u zadnja dva mjeseca, jer je dolar ojačao. Pozitivni američki gospodarski podaci koji izlaze sa svakom novom objavom FI za prošlu godinu, zajedno sa postupnim uvođenjem cjepiva i većom vladinom potrošnjom pojačali su nade u snažan gospodarski oporavak.

Zbog toga bi pojačavanje apetita za rizikom daljnjom kupnjom dionica moglo usporiti privlačnost zlata. Ali, prijetnje koje predstavljaju rekordno visoke razine američkog duga trebale bi dugoročno cijenu zlata povećati".

• run zloćka, run! samo pripazi da ne budeš maratonac koji trči počasni krug! naletio sam već na nekoliko članaka u kojima se govori da zlato gubi utrku sa cryptom koji je postao utočište gotovo svima, pa čak i bankama! evo, i hrvatska pošta kupuje i prodaje crypto!