Hrvatski ETF fondovi

• Lansiramo prve domaće ETF-ove, fondove kojima se trguje na burzi

Kompliciranog naziva (InterCapital CROBEX10tr UCITS ETF i InterCapital SBI TOP UCITS ETF), ti će fondovi imati dvije klase udjela. Klasa A izražena je u kunama, a klasa B u eurima te je prva uvrštena na Zagrebačku, a druga na Ljubljansku burzu. Oba fonda će biti izložena dioničkom tržištu u omjeru ne manjem od 90 posto neto imovine, pri čemu će jedan fond replicirati CROBEX10tr dok je investicijski cilj drugog SBI TOP, što znači da se imovina ulaže isključivo u dionice u sastavu tih indeksa. Indeks CROBEX10tr čine dionice AD Plastika, Adrisa, Arena Hospitality, Atlantica, Ericssona Nikole Tesle, HT-a, Končara, Optime, Podravke i Valamara, odnosno dionica s najvećom free float tržišnom kapitalizacijom i prometom.

U SBI TOP su dionice Krke, Petrola, Zavarovalnice Triglav, Pozavarovalnice Sava, NLB-a, Telekoma Slovenije, Luke Koper, Cinkarne Celje, KD Groupa, Unipra i Intereurope. Troškovi fonda iznose od 0,6% do 0,8%, ovisno o njegovoj veličini, a mali investitori mogu kupiti fondove na Zagrebačkoj burzi putem brokera.

Long by day, short by night!

• Lansiramo prve domaće ETF-ove, fondove kojima se trguje na burzi

Kompliciranog naziva (InterCapital CROBEX10tr UCITS ETF i InterCapital SBI TOP UCITS ETF), ti će fondovi imati dvije klase udjela. Klasa A izražena je u kunama, a klasa B u eurima te je prva uvrštena na Zagrebačku, a druga na Ljubljansku burzu. Oba fonda će biti izložena dioničkom tržištu u omjeru ne manjem od 90 posto neto imovine, pri čemu će jedan fond replicirati CROBEX10tr dok je investicijski cilj drugog SBI TOP, što znači da se imovina ulaže isključivo u dionice u sastavu tih indeksa. Indeks CROBEX10tr čine dionice AD Plastika, Adrisa, Arena Hospitality, Atlantica, Ericssona Nikole Tesle, HT-a, Končara, Optime, Podravke i Valamara, odnosno dionica s najvećom free float tržišnom kapitalizacijom i prometom.

U SBI TOP su dionice Krke, Petrola, Zavarovalnice Triglav, Pozavarovalnice Sava, NLB-a, Telekoma Slovenije, Luke Koper, Cinkarne Celje, KD Groupa, Unipra i Intereurope. Troškovi fonda iznose od 0,6% do 0,8%, ovisno o njegovoj veličini, a mali investitori mogu kupiti fondove na Zagrebačkoj burzi putem brokera.

znaci li to da ce taj fond da bi imao udjele u tim firmama sad ici u kupovinu?? odnosno vjerujem da ne... zanima me kako to funkcionira?

• Fond ne kupuje/prodaje direktno dionice nego market maker ili više njih ako mu usfali dionica ETF-a ili ako ih ima viška ubacuje ili uzima u velikim blokovima dionice koje su u sastavu tog indeksa i za to dobiva ili poništava dionice ETF-a. Naravno market maker bi trebao ako mu usfali nabavljati ili prodavati te dionice, ali oni su večinom i market makeri za te iste dionice, a u teoriji većina trgovine bi trebala biti između trećih strana, market maker bi tu trebao samo biti da cijena ne odluta previše od indeksa. Barem sam ja tako shvatio iz prvog članka i ovog članka sa wikipedije. I nisam siguran hoće li onda Intercapital biti sam svom ETF-u market maker jer su baš oni na dosta ovih dionica market makeri.

https://en.wikipedia.org/wiki/Exchange-traded_fund#Arbitrage

Trošak 0,6-0,8% mi izgleda malo velik, ETF-ovi obično imaju dosta manje troškove. I nisam shvatio kako se taj trošak naplaćuje.

• znaci li to da ce taj fond da bi imao udjele u tim firmama sad ici u kupovinu?? odnosno vjerujem da ne... zanima me kako to funkcionira?

Ne bas. Ovdje je to poprilicno dobro objasnjeno pa da da ne izmisljam hladnu vodu.

Bitno je primjetiti da je InterCapital vec MM na dijelu dionica za koje osnivaju fond na nasem trzistu. To im uvelike olaksava posao oko pokretanja kao i smanjuje troskove odrzavanja. Takodjer im daje neke prilike na ovom plitkom trzistu za koje su vani potrebne potpuno drugacije kapitalizacije.

Long by day, short by night!

• opet ja :) poslao upit jednoj brokerskoj kuci u vezi etf

evo odgovora :

Poštovani,

pravi etf na tržištu moze propast, mi ćemo večinom već unaprijed zatvoriti

sve naloge vjerojatno i ne dozvoliti trgovanje.

Što se tiče nas; ako mi propadnemo, onda imate sigurnost preko naših

regulatora i time što mi držimo segregirane klijentove račune u banci.

Nadam se da sam Vam pomogao.

• https://eho.zse.hr/fileadmin/i…394e409747d53e8f15341.pdf

U utorak kreće trgovanje prvim hrvatskim ETF-om….

"Pod-fond će s minimalno 90% neto imovine biti trajno izložen dioničkom tržištu...

Otkup udjela od društva za upravljanje mogu zatražiti samo ovlašteni sudionici, a ostali ulagatelji samo iznimno i to u slučaju poremećaja na tržištu koji postoji ako burzovna vrijednost Udjela odstupa za 10 (deset) % ili više od iNAV-a.

Za razliku od klasičnog UCITS fonda kod kojeg postoji obveza društva za upravljanje da na zahtjev ulagatelja otkupi udjele, ulagatelji u ovaj pod-fond, osim iznimno kako je navedeno, nemaju to pravo.

Udjelima ovog pod-fonda se trguje na uređenom tržištu Zagrebačke burze te stoga postoji mogućnost da ulagatelj kao prodavatelj ne uspije otuđiti udjele.

Neto imovina Pod-fonda može pokazivati visoku razinu volatilnosti (promjena cijene udjela) zbog sastava portfelja, što znači da zbog visoke izloženosti dionicama, vrijednost udjela može imati veće fluktuacije (silazna i uzlazna kretanja) u kratkom vremenskom roku...

Preporuka: ovaj Pod-fond nije primjeren za ulagatelje koji namjeravaju povući svoj novac do pete godine ulaganja."

evo, ekipica vas je fino upozorila.

znači, ako uložite u vremenu kad se očekuje slom tržišta, tko vas šiša.

inače, mislim da je ovo čisto ok priča (ovako nešto bi trebala napraviti i ekipa koja upravlja SZAIF-om, uz mogućnost ostavljanja veće količine cash-a za neke očite prilike koje se na tržištu pojave).

ako ništa, kad dionice odu u precijenjeno, svi ćemo moći izaći po asku, jer ćemo imati sigurnog kupca :)

osim ako dionica ispadne iz indexa Crobex10tr :D

Pretpostavka je majka svih za*eba - Few understand this

• ETF Fondovi.

- je li netko zna kada to dolazi na našu burzu ???

- zanimljiv mi je ETF InterCapital SBI TOP.

- to mi je zanimljivo zbog disperzije rizika jer se tu investira u top 10 slovenskih dionica.

- ima li tko iz InterCapitala na forumu da pojasni malo više o tim ETF.

• https://eho.zse.hr/fileadmin/i…394e409747d53e8f15341.pdf

Trgovanje počinje u utorak 17.11.. 2020.

• Evo upravo uvršten novi ETF Crobex10 na ZSE, u kojem je i Optima :thumbup:

https://zse.hr/hr/indeks/365?i…ZB00ICBE11&tab=stock_info

mene bi sad zanimalo kad su oni kupovali te dionice. mislim na same te prve korake fonda. dobiješ neku lovu, kupuješ pa se tek onda izlistaš ili ...?

Ne znam :)

Ako ima tko da razumije kako to sa tim ETF-ovima funkcionira, molio bih da pojasni nama laicima :saint::thumbup:

Trgovanje je lako, ako znaš kako:!:  

A šta ako ne znaš kako :/ :?:

Kocka je bačena, alea iacta est :!:

Edited once, last by BudFox: Merged a post created by BudFox into this post. ().

• mene više zanima da li vjerno slijede indeks Crobex10tr na način da imaju navedene sastavnice u identičnom postotku kao i sam indeks ili rade neku svoju kombinaciju kao i OTP indeksni koji kolo vodi na DLKV?

nigdje još nisam naišao na sastav fonda 7CRO (dionice i omjeri).

svi ETF-ovi koji se trguju vani su oko ove priče vrlo transparentni, a ovi ovdje eto nisu.

Pretpostavka je majka svih za*eba - Few understand this

• Naim ti neće dati ribu, nego te želi naučiti da upecaš ribu. Dobronamjernije od toga ne postoji.

Hvala, nema leba ( lebowski) bez motike, pretpostavljam :thumbup:

pojednostavljeno ovdje piše ono osnovno, kada vidite prinose, jasno će vam biti da tu bez par milijuna nema ni kruha, ni ribe ni igara

https://novac.jutarnji.hr/nova…govati-etf-ovima-15031797

nisu baš Ledo :)panirani štapići, ali mogu zadovoljiti apetit i utažiti početnu glad............za znanjem

• Hvala kolega, uvijek sam govorio Moller je čovjek od milijun dolara (ili kuna :) ) i zna znanje :thumbup:

Trgovanje je lako, ako znaš kako:!:  

A šta ako ne znaš kako :/ :?:

Kocka je bačena, alea iacta est :!:

• Ako repliciraju točan indeks, a čini se da da, onda i nema nekog prevelikog veselja za opte obzirom da ista ima samo 0,85% udjela u crobex10.

Ali obzirom na promet, očito se nekom jučer i danas ipak malo povećao apetit..