nisu još ali smo na tom putu. brazil bio nominalni izvoznik pa počeo uvoziti. s. arabija ne kupije prvi put od rusa tešku naftu. bušotine su im jako stare. šta oni tamo vade javno se ne priča. dnevno crpimo oko 74 M barela a priča se o 100 M barela. kako se to ostvaruje .... rafinerije od toga dnevno proizvode 6-7 M barela kerozina. avio industrija kao najglobaliziranija je prva propala u coroni. šta će toliki kerozin osim za vojsku? jako puno nepoznanica i ni jedno mišljene se ne može donositi na osnovu starih postavki. i onda su bile lažne a sad posebno.
Utjecaj i posljedice ratova na tržišta kapitala
-
-
-
Nisam znao da su kinezi toliko ispred svih po solarima, oni izgleda svoje pustinje sve iskoristavaju, a mi ni krovove i parkinge..
-
Rusi pronašli spas u susjednoj državi, Finci čekaju da se premijerka Marin vrati s godišnjeg: ‘Zaustavite im šoping!‘Sve je veći pritisak na finsku vladu da blokira istočnu granicu s Rusijom i tako zatvori očitu rupu u paketu sankcijawww.jutarnji.hr
Sankcije, skuplji plin , nafta, turizam, biznis, ogranicenje hladjenja i grijanja, neko nekog dobro j.....
-
Kad će traktorijada, zna li se išta? Da tržišta civiliziranog svijeta malo odahnu. Indexi bi rasli odmah.
BTW: fućka mi se za burze, čekam dan kad će se ukrajinci riješiti ruske bagre.
-
Kad će traktorijada, zna li se išta? Da tržišta civiliziranog svijeta malo odahnu. Indexi bi rasli odmah.
BTW: fućka mi se za burze, čekam dan kad će se ukrajinci riješiti ruske bagre.
Mora to malo potrajati. Amerima je cilj iscrpiti i jedne i druge, i EU, a Kinezi ce se sami. Zaba se kuha pomalo. Prenagla reakcija moze izazvati protureakciju, nezeljenu i naglu.
-
Chang: China Is Preparing To Go To War | ZeroHedge
Nadam se da je sve ovo samo nečija pretpostavka koja nema čvrsto uporište i ništa od ovog se neće desiti
-
Lažni i pravi carevi
Odgovor se, pak, svodi na autentičnost. Neki su carevi pravi, a neki su lažni. Ukoliko ‘Sveta Rusija‘ širi svoj teritorij i drugi narodi se klanjaju pred autokratom u Moskvi, vazalsko stanovništvo koje se muči, bori i herojski prolijeva svoju krv za svetu domovinu misli da je to Božji blagoslov.
A onda nije toliko važno kako je car došao na vlast ili kako vlada svojim podanicima. Može ih poklati milijune, uništiti tisuće crkava i pogubiti svećenike - važno je samo da je car stvaran jer tada će neprijatelj drhtati, a ‘Sveta zemlja‘ će se proširiti. Tako je bilo pod Staljinom.
Nasuprot tome, vojni neuspjesi i gubitak čak i malog dijela ‘Svete zemlje‘ carevi će podanici doživjeti kao jasan znak da car nije blagoslovljen - da je nelegitiman lažnjak. Je li Loše izveo stvar u vezi rata s Japanom? Zar nije da nije uspio pokoriti Čečene? Ako je tako, taj čovjek na prijestolju je prevarant koji se predstavlja kao car. Tako je bilo s Nikolajem II i Borisom Jeljcinom.
Putin je legitimirao svoje predsjedništvo ponovnim zadobivanjem Krima, ali njegov legitimitet nestaje s njegovom nesposobnošću da pobijedi Ukrajinu. Sljedeći car će se, pak, morati dokazati pobjedama u ratu protiv svijeta. I ako je za ovog Putina prijetnja raspoređivanjem taktičkog nuklearnog oružja samo jedan aspekt hibridnog ratovanja, za idućeg Putina njegovo raspoređivanje može postati nužan alat u njegovim nastojanjima da osigura vlast.
Ni idući Putin neće biti ništa više od glumca koji ne može promijeniti svoju ulogu. Njegova će uloga biti unaprijed napisana od strane cjelokupne ruske strukture moći, koja ne brine o tome koliko će ljudi umrijeti u Ukrajini ili Rusiji ili bilo gdje drugdje - ne brinu je resursi koje troši, broj oružja koje raspoređuje ili razina vojnih žrtava. A što ako će ruska kvaliteta života propadati? Neka bude tako - režim nikada nije previše mario za sreću vlastitog naroda.
Svatko tko je dio ove strukture moći ne boji se napasti Zapad. Uostalom, koga bi se trebali bojati? Ako raketa padne na teritorij članice NATO-a, što onda? Još sastanaka, izjava, deklaracija, poziva na mir?
To nije borba protiv ludog diktatora, nego autonomnog sustava moći
Krajnje je vrijeme da slobodni svijet shvati da se ne bori protiv ludog diktatora, već protiv autonomnog i samoregenerirajućeg agresivnog sustava moći.
Staru društvenu strukturu ruske autokracije kroz stoljeća je očuvala riznica povijesti i skidala je svoju kožu samo da bi se vratila u novom ruhu - kao kanat (politički entitet kojim upravlja kan, op.a.) Zlatne Horde ili moskovsko carstvo, kao carstvo Romanovih ili Staljinov komunistički Sovjetski Savez, a odnedavno kao Putinova "upravljana demokracija".
A sada Ruska Federacija još jednom skida kožu. Što će nastati iz nepomućenih temelja neporažene vojne diktature?
Isto vrijedi za naše komšije, samoregenerirajući agresivni sustav moći, kojeg narod podržava dok se sveta zemlja širi.
Uloga slijedećeg vođe bit će napisana od strane cjelokupne srbske strukture moći.
-
Dobar tekst, po meni pogađa u srž zašto se stalno generira isti problem bez obzira tko bio na vlasti jer je zapravo nebitno tko je na vlasti dok postoji društveni mehanizam koji ih generira. To isto vrijedi i za bilo koju drugu strukturu moći u bilo kojoj državi kojim god imenom se zvala i kakvom god ideologijom se služila. Zapad - istok ista priča, ali drugačiji modeli kako se razvija.
Suština je ista - sve su ostalo nijanse.
-
šta kaže Marko Kolanović?
buy the dip na EuroStoxx ili?
Najmoćnija svjetska banka napušta Njemačku - strahuju da će ove zime ostati bez struje. Evo gdje planiraju prebaciti svoje poslovanjeAmerička multinacionalna investicijska banka JPMorgan Chase aktivnosti koje se odvijaju u njezinim uredima u Njemačkoj planira prebaciti u London u Engleskoj…slobodnadalmacija.hr -
EU trgovinski deficit ponajbolje pokazuje utjecaj rata na EU gospodarstva
The content cannot be displayed because you do not have authorisation to view this content. -
-
EU trgovinski deficit ponajbolje pokazuje utjecaj rata na EU gospodarstva
The content cannot be displayed because you do not have authorisation to view this content. Mislim da pokazuje puno više. Rekao bih da pokazuje snagu i moć EU gospodarstva. Ovakav nagli prijelaz iz suficita u deficit, a sve bez ikakvih velikih potresa. Despotske i autokratske "velesile" raspadaju se kad im se ovako nešto dogodi.
A 4/5 građana EU su i dalje za sankcije orcima.
-
EU trgovinski deficit ponajbolje pokazuje utjecaj rata na EU gospodarstva
The content cannot be displayed because you do not have authorisation to view this content. Mislim da pokazuje puno više. Rekao bih da pokazuje snagu i moć EU gospodarstva. Ovakav nagli prijelaz iz suficita u deficit, a sve bez ikakvih velikih potresa. Despotske i autokratske "velesile" raspadaju se kad im se ovako nešto dogodi.
A 4/5 građana EU su i dalje za sankcije orcima.
Mislim da 4/5 gradjana nije za sankcije orcima nicim izazvano. Nego su za sankcije zato sto orci ugrozavaju opstojnost ideje slobodnog svijeta i trgovine. Sutra bi svi oni dosli na red orcima za doručak. A ovako neće. Ujedno, novi izvori energije tehnoloskim napretkom ce se opredmetiti i u izglednoj buducnosti nece se energetski ovisiti o orcima. Ovo sto 4/5 gradjanja cini je samoobrana.
-
Današnje ruske akcije su negativno utjecale na rusko tržište kapitala. Izmjene zakona o mobilizaciji i ratnom stanju, najava referenduma u krajinama, najava obraćanja velikog vođe (koje se nije dogodilo), ne ide im najbolje, kao da se muče.
Još par ovakvih vjesti biti će dovoljno za oporavak tržišta u civiliziranom svijetu.
-
Orci? Ne razumijem.
-
Ili je Putin pred porazom i neznaju što dalje, ili je pred porazom pa se sprema nešto vrlo gadno.Sutra bi moglo bit svašta.
Is Vladimir Putin happy to risk nuclear war to avoid admitting defeat? | Andrew RothRussian leader’s escalatory threat to annex parts of Ukraine in effort to halt counteroffensive is fraught with riskwww.theguardian.com -
Prateći mainstream medije i ove normalne medije može se formirati određena slika o trenutnom stanju na bojištu. Vidljivo je da je Ukrajina pokrenula ofenzivu na odmetnute teritorije uz određene uspjehe. Budući da se radi o vojnom sukobu koji je popraćen uz golemu količinu dezinformacija s obje strane teško je procijeniti realno stanje, no po svemu sudeći sukob će se nastaviti i u sljedećoj godini.
Rusiji je krucijalno dočekati zimu, dok je Ukrajini bitno prije zime osvojiti što više teritorija. U vojnim krugovima se spominje jedan veliki problem za Ukrajinu a odnosi se na držanje odnosno obranu osvojenih teritorija, što će izgleda biti kompliciraniji zadatak od samog osvajanja.
Dolaskom zime karte će se opet okrenuti u korist Rusije, manjim dijelom protiv Ukrajine i većim dijelom protiv neutralnih građana Europe (koji nisu zainteresirani za ovaj sukob a posebice nisu zainteresirani za nikakve sankcije koje posredno utječu na njih). Nije teško zaključiti da će pad standarda građana utjecati i na tržišta kapitala, po mom mišljenju na neke sektore će utjecat enormno.
Putin je danas najavio djelomičnu mobilizaciju što podrazumijeva aktiviranje rezervista, a ne mobilizaciju opće populacije. Jasno je da niti jedna strana trenutno ne namjerava odustati i da će se ova tragedija nastaviti nažalost.
-
Europa treba otvorit pregovore sa Rusijom krajem godine, odčepit plin i naftu a Ukrajinci što naprave naprave do onda. Nećemo ih čekat vječno. Šteta bi bilo da sve propadne, zbog nekih principa.
A Rusima vratiti milo za drago, u budućnosti.
-
U buducnosti? Hm, blistava buducnost ako sad EU podvuce rep i prizna sto su ovi ratom osvojili.
Ovo je skola EU, a i svima nama da se sva jaja ne stavljaju u jednu kosaru. Biti u tolikom postotku ovisan o jednom izvoru energenata je van svake pameti, koja se sad obila o glavu.
Tko ti garantira da rusi nece reci evo vam plin, nafta i ugljen, ali cijena je dupla od sadasnje 😅 ipak moramo obnoviti sve oruzje sto smo potrosili…
A mozda je sve to i bilo ciljano da se resetira trziste, jer je ipak ekonomski sustav dosao u tocku neodrzivosti. Pogotovo u njemackoj gdje je sve vise umirovljenika, a premalo radnika da odrzi taj ritam. Sad ce sva ova dogođanja biti izgovor da se sve poslozi nanovo, pa kako god ispalo..
Mozda nam dolazi digitalni novac i ukidanje gotovine, kako bi se kontorlirali svi tokovi, vrag zna..
-
taj plan bi bio dobar kad bi energenti bili roba koja se može kupiti u samoposluzi. pa sad ovo hoću ovo neću. odo sad u drugu samoposlugu. a onda pet dana neću kupiti ništa nek prodavač crkne. ponuda je ograničena i prodavci su uvijek jedna te ista ekipa. valjda se i njih nešto pita. barem za sredstvo plaćanja iste robe. koliko vidim papirći im se više ne dopadaju. u međuvremenu sa druge strane planete postoje demografski bogate države željne upravo tih istih energenata na kojima bi temeljile svoj budući razvoj. ako indija i afrika samo uduplaju svoju potrošnju nasta frka. uduplavanje njima ništa specijalno ne donosi jer su još uvijek daleko ispod svojih potreba i mogućnosti. stvari su tu dosta jednostavne samo ih treba realno sagledati.
-
Mi gledamo u Njemačku, a iz RH je emigriralo 400 tisuća ljudi
Ostalo nas je 3,7 milijuna
"Hrvatska je u samo četiri desetljeća strahovito pogoršala svoj omjer radnika i umirovljenika. Davne 1980. godine mirovinu jednog umirovljenika financirala su čak četiri radnika, odnosno,omjer je bio 4:1. U narednih deset godina spustili smo se na omjer 3:1. U ovom trenutku omjer radnika i umirovljenika iznosi 1,29:1.
Takav omjer treći je najgori u Europskoj uniji i u njemu leži dobar dio objašnjenja zašto su mirovine niske.
Hrvatska ima grozan omjer radnika i umirovljenika. Evo situacije u ostatku EUHrvatska je nedavno srušila rekord broja osiguranika iz 2008. godine. Međutim, omjer radnika i umirovljenika nam je među najgorima u EU. Evo kako stoje ostali.www.mirovina.hrŠto me podsjeća na staru psihijatrijsku- Najveći dio problema u svojim životima niste si sami stvorili, ali je na Vama da ih riješavate.
-
-