KOKA (Koka d.d.)

• Budući da nije otvorena tema za KOKU, postam ovdje. Je li itko primjetio u posljednjem financijskom izvješću sljedeću rečenicu:

"Nadzorni odbor Društva dao je suglasnost da se prema Vindiji

d.d. Varaždin provede transakcija isplate izglasane, a neisplaćene dividende iz razdoblja 1998.-2001.
    godine u iznosu od 52,40 mil. kuna, prijebojem međusobnih potraživanja i obveza."

Znači oni su temeljem potraživanja koje je zastarjelo pred 15-ak godina oprostili Vindiji d.d. 52,40 milijuna kuna duga???? Razumijem da je Vindija d.d. većinski dioničar, ali ovdje se radi o transakciji većoj od 1/8 mcap, sramotna odluka uprave na štetu manjinskih dioničara! Ima li koga u HANFI da provjeri zakonitost te transakcije? S ovakvom kuhinjom se mogu komotno i povući s burze, mislio sam se uključiti, ali nakon ovoga ne bih dotaknuo dionicu sa štapom od 10 metara...

• Ja mislim da je obrnuto...KOKA je duznik tj. ona nije isplatila divku VINDIJI i sad to prebijaju/isplacuju preko potrazivanja...

Vise bi vas trebalo zanimat jesu li tu divku isplatili dionicarima jer ako nisu logicno mi je da sad moraju...pa nemogu divku isplatit samo vecinskom...ne ide to tako...

• Krivo ste me shvatili, dakle Vindija ima zastarjelo potrazivanje po osnovi dividende od Koke kao duznika. Temeljem toga, Koka prebija postojeca dugovanja Vindije u istom iznosu (u FI knjizeno kao zajam povezanim drustvima).

Drugim rijecima, prebili su 52 milijuna kuna postojecih i nezastarjelih potrazivanja prema Vindiji sa prakticki nepostojecim potrazivanjem kojeg Vindija ne bi mogla naplatiti (takav prijeboj se niti ne moze izvrsiti po zakonu o obveznim odnosima). Što je ovo ako ne brutalno pogodovanje većinskom dioničaru i gdje je HANFA u toj priči?

Nema me tu sta dodatno interesirati hoce li se sto isplatiti iz ranih 2000ih jer je svakako zastarjelo kako u odnosu na Vindiju tako i na sve druge dioničare.

• Za isplatu izglasane, a neisplaćene dividende vrijedi opći zastrani rok od 5 godina prema Zakonu o obveznim odnosima.

Problem sa zastarjelim dugom je u tome da ti uvije možeš platiti dug koji je u zastari ako se ne pozoveš na zastaru. Vindija je vlasnik Koke d. d. u ovom trenutku 95,26 posto i zato je Koka mogla donijeti odluku o prebijanju zastarjelog duga.

Velika muljaža je u pitanju i tu se ponavlja obrazac o iskorištavanju i iscrpljivanju kćeri od strane majke odnosno prije se može reči mačehe i zakidanju malih dioničara.

Ovo je puno gore i od odnosa Agrokora prema povezanim društvima u grupi.

• Krivo ste me shvatili, dakle Vindija ima zastarjelo potrazivanje po osnovi dividende od Koke kao duznika. Temeljem toga, Koka prebija postojeca dugovanja Vindije u istom iznosu (u FI knjizeno kao zajam povezanim drustvima).

Drugim rijecima, prebili su 52 milijuna kuna postojecih i nezastarjelih potrazivanja prema Vindiji sa prakticki nepostojecim potrazivanjem kojeg Vindija ne bi mogla naplatiti (takav prijeboj se niti ne moze izvrsiti po zakonu o obveznim odnosima). Što je ovo ako ne brutalno pogodovanje većinskom dioničaru i gdje je HANFA u toj priči?

Nema me tu sta dodatno interesirati hoce li se sto isplatiti iz ranih 2000ih jer je svakako zastarjelo kako u odnosu na Vindiju tako i na sve druge dioničare.

Tocno, ocito sam Vas pogresno shvatio, isprike...zakonske rokove zastare stvarno ne znam (niti me zanimaju)...ali ako je divka prijebojom "isplacena" VINDIJI valjda onda treba bit isto isplacena i manjinskim dionicarima (osim ako njima nije bila isplacena)...

P.S. nemam KOKU i tek sad sam vidio post od kolegice Ledica u kojem je sve objasnjeno

• Teoretski, dioničari bi mogli zatražiti isplatu dividende ako su bili vlasnici dionica u vrijeme kad je dividenda izglasana, ali ne i isplaćena.

Koka im može isplatiti dividendu bez obzira na zastaru ako želi, međutim realno je očekivati da će podnijeti prigovor zastare .