Porez na kapitalnu dobit

• Može info, koliki je porez na dividendu, da li je 12%?

Pitam jel ako je 12%, onda je to 158,50 Kn od 1320 Kn, dakle sjeda 1161,50 Kn po dionici na račun. A meni je sjelo 1133,08 Kn po dionici, dakle 28,42 kuna manje?

Ili se nešto mijenjalo po pitanju dividende i poreza? Mozda je ušao i prirez u izračun kalkulacije? ZG.

Pitam jel ako je 12%, onda je to 158,50 Kn od 1320 Kn, dakle sjeda 1161,50 Kn po dionici na račun. A meni je sjelo 1133,08 Kn po dionici, dakle 28,42 kuna manje?

Ili se nešto mijenjalo po pitanju dividende i poreza? Mozda je ušao i prirez u izračun kalkulacije? ZG.

Da, porez je 12%.

Prirez je onoliko koliki je u tvome prebivalištu.

https://www.porezna-uprava.hr/…ez_porezu_na_dohodak.aspx

Langsam langsam aber sicher

Razlika ide u Club 365

Moraju i oni nekaj delati!

Kužiš kaj ne?

Može li neko probati pojasniti kakve veze ima prirez sa kapitalnom dobiti.

Zašto netko npr. treba plaćati prirez od 18% u Zagrebu ako firma koja isplaćuje dividendu posluje u Solinu ili Pazinu?

Da li i taj novac ide direktno u Club ili se tim novcem iz Solina grade npr. fontane po Zagrebu?

.

• Pa zato sto si TI obveznik placanja prireza i poreza a ne firma koja isplacuje dvidendu. I kamatu ti isplacuje banka na orocenu stednju a sjediste joj je negdje...al opet ti placas porez i prirez na svoju ostvarenu dobit.

Nadmudrivanje sa budalom je kao hrvanje sa svinjom u blatu ..... nakon nekog vremena skužiš da svinja uživa.

• Zahvaljujem!

To pojašnjenje od članova kluba u Slovenskoj mi je poznato ali nije zadovoljavajuće. Zvuči kao pojašnjenje istih kada se nažderu i napiju o tudjem trošku.

Možda je i pitanje krivo postavljeno pa evo da probam još jednom:

Da li neko prema Ustavu RH može dva puta biti kažnjen za isto djelo?

Djelo u ovom slučaju Dobit

Kazne u ovom slučaju državi Porez i lokalnom šerifu Prirez

Ili to ide po principu

Dvaput je ipak dvaput!

Da li je prirez u skladu sa Ustavom RH koji garantira jednakost i to bez obzira na ... (pogledati Ustav) i ako prirez ne plaćaju nerezidenti a u istom članku se ne pominju nerezidenti koji bi eventualno mogli biti izuzeti, a opet ne mogu biti zbog zabrane diskriminacije!

To su dakle ta glavna Ustavna pitanja koja ovdje traže odgovor?

Pored toga:

Ako kažemo da je prirez u skladu sa Ustavom, a ja tvrdim da nikako nije i ne može biti, kako je moguće da netko u nekom gradu npr. u Slavoniji plaća prirez od 12% na ostvarenu dobit firme koja posluje isključivo na Jadranu a u nekim mjestima Slavonije je prirez Nula, a u Zagrebu 18%! Kako to kada Ustav garantira jednakopravnost i zabranu diskriminacije po bilo kom osnovu!!!

Da li Zakonom legaliziramo diskriminaciju i financiramo razne klubove, fontane i kružne tokove pa se stalno vrtimo u krug i umjesto naprijed idemo na začelje EU kao zadnji tovari (da oprosti Miro Bulj i njegov zadnji magarac!)

.

buMBum

Edited once, last by buMBum ().

• Da li se prijavljuje ikakvo izvješće poreznoj ukoliko je ostvarena kapitalna dobit, a između kupnje i prodaje je prošlo više od 2 godine, dakle nema obveze plaćanja poreza.

Ja do sada nisam prijavljivao kapitalnu dobit kada nije bilo obveze plaćanja poreza,, smatram da to i ne treba, ali u zakonu je to dosta nedorečeno i nejasno, pa me zanimaju da li drugi prijavljuju to ?

• Čuo sam da sve manje ljudi prijavljuje kapitalnu dobit i kada imaju za platiti jer Poreznoj upravi je preveliki posao kontrole za par tisuća kuna poreza, tako da se koncentriraju isključivo na veće prihode i dobiti...

Ovo nije poticaj da ne plaćate porez na dobit, čisto da imate informaciju :D

• Eh da porezna radi svoj posao pa pročešlja sve nesrazmjere prihoda i imovine političara, nebi ni trebala ova komplicirana procedura koju su ovdje ti isti političari smislili, a da ni neznaju šta su smislili... u biti znaju, da zaposle ekipu iz porezne da oni mogu u klubu dijeliti i brojati $$$$ a da ih nitko ne pita, okle to :D

• Zglob

Bas si ga zakomplicirao, naci ces puno objasnjenja na netu a ovdje je link od G. koji te vodi kroz proces ispunjavanja za PKD

Inace, neznam preko kojeg brokera trgujes, ja sam na erste i kad odaberes datum za cijelu 2020, oni ti sve lijepo izlistaju da se ne moras muciti sa izracunima i proracunima.

• Ako ste prodali po odredjenoj cijeni onda to nije prosjek. ili ste u dobitku ili ste u gubitku za te prodane dionice.

Prvo se prodaju prvokupljene. Znaci ako si kupio 3000 po 100 pa 2000 po 200

i sad prodajes po 2000 po 150 ti si u plusu (2000*50)jer se to racuna po fifo modelu. Prva kupljena se prvo prodaje. nema prosjeka. Prosjek imas jedino u prikazu kod brokera kao informativni izracun. Znaci prijava poreza ide samo na prodane dionice. Ostale dionice cete prodat po nekoj drugacijoj cijeni . mozda veceoj mozda manjoj pa trenutno ne znate dal ste u minusu s njom ili u plusu. Sve dok ne prodate niste nista izgubili al niste nista ni dobili.

Nadmudrivanje sa budalom je kao hrvanje sa svinjom u blatu ..... nakon nekog vremena skužiš da svinja uživa.

• E puno hvala...super si objasnio

• zanima me sta sve trebam napraviti prije popunjavanja joppd obrazca tj. jel moram se podnijet zahtjev u RPO i predavati neka izvjesca o kupnji i prodaji dionica/dobitka jer ako samo ispunim obrazac kako oni znaju od čega je placen porez i prirez ili ima negdje za ubazit privitak za izvjesce za proslu godinu koje mi daje broker

• zanima me sta sve trebam napraviti prije popunjavanja joppd obrazca tj. jel moram se podnijet zahtjev u RPO i predavati neka izvjesca o kupnji i prodaji dionica/dobitka jer ako samo ispunim obrazac kako oni znaju od čega je placen porez i prirez ili ima negdje za ubazit privitak za izvjesce za proslu godinu koje mi daje broker

ja sam lani JOPPD obrazac isprintao na dobri stari papir, ispunio kemijskom olovkom i poslao zajedno sa izvještajem/izračunom brokera i potvrdom o uplati putem pošte preporučeno.

poslije mi je, kako imam e-građanin, na e-mail stigla obavijest da sam pravilno ispunio obrazac i to je bilo to.

kad znaš kakva ekipa tamo radi, bolje je stvari pojednostavniti na njima razumljiv način nego komplicirati sa e-komuniciranjem.

moje razmišljanje je da je državi uvijek bolje dati njihov "cut" na njima razumljiv način, nego se s njima u beskraj zivkati ili dopisivati.

platim što treba i pusti me na miru :)

"Get your money's worth!"

• Jel od ove godine, porez 10 % + prirez?

to sam i ja pitao al...

pa od ove godine je 10% al pitanje je dal smijemo mi sve od prosle ugurat u ovogodisnji obracun po 10% umjesto po 12%.

kolko sam shvatio ne smijemo . To se sve odnosi na dobitke koji datiraju s 2021 godinom. al nisam siguran pa pitam, al nema odgovora pa cu morat opet do TETE u poreznoj svratit

• treba-

i u kolonu preza upisat 0kn.

najbolje je za te dionice odma prilozit neki dokument gdje je vidljiv datum kupnje.