Utjecaj zabrane rada nedjeljom na gospodarstvo

• prava tema za birtiju...

poštovane kolege, što mislite, onako nepristrano, kako npr. procjenjujemo dionice, trendove, dakle tehnička procjena uzevši u obzir i radnike i gospodarstvo, o aktualnoj najavi zabrane rada nedjeljom osim u 16 nedjelja u sezoni :?:

• hebala ih zabrana rada nedjeljom, nek se radi, samo treba platit radnike kako treba , trebali su tu donjet zakonsku odluku, plati duplo nedjelju pa kome se isplati nek radi.

ovako pusing ....bit ce manje love i vlasnicima, radnicima mozda manje place, drzavi definitivno manje pdv-a

poštovane kolege, što mislite, onako nepristrano, kako npr. procjenjujemo dionice, trendove, dakle tehnička procjena uzevši u obzir i radnike i gospodarstvo, o aktualnoj najavi zabrane rada nedjeljom osim u 16 nedjelja u sezoni :?:

a očito fali radnika, a poznato je da se iz svake krize brže izlazi dizanjem benefita javnom sektoru i sa šta manje rada :S

meni bilo draže da su uveli da je nedjelja/praznik i noćni rad plaćen 50% više, tj. ako se oba uvjeta ispune 100% više, pa nek tržište samo odredi tko hoće ili neće 🤷

Pretpostavka je majka svih za*eba - Few understand this

• Apsolutno nepotrebno.

Ogromna većina zaposlenih u trgovini ima 6-dnevni radni tjedan; nekome je slobodni dan nedjelja, nekome utorak, nekome odgovara, nekome ne. Tjeraju sve na odmor nedjeljom, a završit će s 1/6 radnika manje. Teško zapošljivih radnika, da budem precizan.

Puno bolje bi bilo propisati puno veće satnice/dnevnice za rad nedjeljom, što već i sada dijelom postoji, te strogo to kontrolirati. Tako bi oni kojima se ne isplati raditi nedjeljom bili zatvoreni, oni kojima se isplati bi radili i jače platili radnike.

Usporedbe s Austrijom i sličnim zemljama gdje je reguliran rad nedjeljom ne stoje iz prostog razloga što im trgovina ne nosi BDPa koliko i nama. Kad budemo imali razvijenu industriju, poljoprivredu, promet, a trgovina bude sektor u kojem će raditi samo studenti da si skucaju koju kunu za džeparac, onda možemo zatvarati nedjeljom. Pa i srijedom

• kod mene u dućanu di kupujem u kvartu (lokalni lanac) baš takva kombinacija.

žene pred ili u mirovini i par mladih cura.

prije virusa je bio problem naći tko bi radio, a sad to više nije slučaj.

btw., ako "dućan" ne radi nediljom, hoće li možda raditi "skladište", pa da donesu popis koji naručim on-line?

ionako po centrima koristim blagajnu za samonaplatu 🤷

samo neka oni ukidaju, porast će broj nezaposlenih ženi, a povećati broj zaposlenih muškaraca skladištara/logističara.

ovako trgovci još uvijek važu, al ako se to uvede, očekujem full on-line/dostava ekonomiju.

• vidim da smo tu negdje sa razmišljanjima, nikakve zabrane, nedjelja dobrovoljna i posebno plaćena većom satnicom a tržište neka odradi svoje...

obavezno 50% veća naknada.

neka me netko ispravi, al tako je i u studentskim ugovorima, za kolektivne (npr. u zdravstvu i slično) nisam siguran :/

• vidim da smo tu negdje sa razmišljanjima, nikakve zabrane, nedjelja dobrovoljna i posebno plaćena većom satnicom a tržište neka odradi svoje...

obavezno 50% veća naknada.

neka me netko ispravi, al tako je i u studentskim ugovorima, za kolektivne (npr. u zdravstvu i slično) nisam siguran :/

Je pa ti nas poslodavac stavi minimalnu satnicu i onda da dobijes ugovorenu placu moras radit nedjelju, a placu ti ionako poveca za razne dodatke za prijevoz, hranu itd da regulira placu bez veceg troska po davanja tako da ne moze se to bas satnicom regulirat dok god imas dosta opcija na raspolaganju

• Je pa ti nas poslodavac stavi minimalnu satnicu i onda da dobijes ugovorenu placu moras radit nedjelju, a placu ti podkapacitiza razne dodatke za prijevoz, hranu itd da regulira placu bez veceg troska po davanja tako da ne moze se to bas satnicom regulirat dok god imas dosta opcija na raspolaganju

to šta si ti naveo je nelegalno i eklatantan primjer kršenja Zakon o radu, a druga je stvar šta je inspekcija podkapacitirana pa ne može/ne stigne sve kontrolirati.

sad kad imaš i penzionere na pola radnog vremena i studente, mislim da krajnje vrijeme da se i ZOR tome prilagodi i iskorijeni rad na određeno i ovo što ti navodiš.

Predizborno kakanje bez nekog uporišta. Treba ljude platiti koji rade nedjeljom a ne zabranjivati rad. Ili nismo u kapitalizmu?? Mislim, znam da smo u prvobitnom, crony, ali ovi su pogubljeni u prostoru i vremenu. Ah, da. Nedjeljom ce svi na misu pa na rucak. Mo'š mislit.🤮🤮🤮

• Ovo je u biti potez za oporavak turizma. 2019. prije korone se plakalo da nema radne snage u turizmu, sada će se ovih 1/7 trgovkinja što će bit viška prekvalificirati u turizam i umjesto da neće nedjeljom biti pola dana doma sa familijom neće 4 mjeseca biti sa familijom jer će negdje na drugom kraju države čistiti sobe ili konobariti... Jer je puno lakše zabraniti nego poslati malo revnije inspekcije u lance gdje se najviše radnici bune da se provjeri provedbu trenutno ZOR i kolektivnog... I politički oportunije...