Ideje za trgovanje na inozemnim tržištima - Što i zašto ?

• Zanimljivo market kao pada radi nafte i to dobro, nedavno sam komentira ovaj graf napravio je breakaout i sad pad veci ali tocno na retestu, izgleda sta skuplja nafta to bolje za market kako lako promine narativ sta je dobro sta lose i sad sta nam sljedi retest pa lansiranje ili se radilo o fake-u hmm

Zanimljvo svi tankeri povise 10% minusa osim jednog, danas je poprilicno volatilno na energetskim dionicama

• Polako nam se zbilja mijenja. nastaju čitavi ekosistemi, napr biofarma.... Tko li se još sjeća svih tih molekula, faza IIa na III, rijetkih bolesti i egzotičnih firmica..... Tko se sjeća da je My moon izjavio da se "nove molekule i lijekovi izmišljaju zbog burze a ne zbog bolesti". Nitko. Slično je i sa čudima digitalnog svijeta , auta koji ne idu na ništa, aplikacija koje miču šum sa reklama i pretvaraju ga u pijev slavuja....

mni je bolo oke jer sam zanat na CROBEX u ispečen na Drukexu, Hyterixu i promoćurixu mogo i tu upotrijebiti ( dok je forum živahan uspješno sintetizira i proslijeđuje, možemo reći prevdene, navedene, indexe).

Vraćamo se krampu i motiki. Zdravim seljačkim firmama koije imaju dobre pokazatelje, zdrav upravni odbor i dividendu, koje imaju čak i tržište.

Tako, došlo je vrijeme za preslagivanje Poglednih plahti ( Wachlista)

• Polako nam se zbilja mijenja. nastaju čitavi ekosistemi, napr biofarma.... Tko li se još sjeća svih tih molekula, faza IIa na III, rijetkih bolesti i egzotičnih firmica..... Tko se sjeća da je My moon izjavio da se "nove molekule i lijekovi izmišljaju zbog burze a ne zbog bolesti". Nitko. Slično je i sa čudima digitalnog svijeta , auta koji ne idu na ništa, aplikacija koje miču šum sa reklama i pretvaraju ga u pijev slavuja....

mni je bolo oke jer sam zanat na CROBEX u ispečen na Drukexu, Hyterixu i promoćurixu mogo i tu upotrijebiti ( dok je forum živahan uspješno sintetizira i proslijeđuje, možemo reći prevdene, navedene, indexe).

Vraćamo se krampu i motiki. Zdravim seljačkim firmama koije imaju dobre pokazatelje, zdrav upravni odbor i dividendu, koje imaju čak i tržište.

Tako, došlo je vrijeme za preslagivanje Poglednih plahti ( Wachlista)

Sve je ovo bilo jasno, samo dugo je trajalo to ludilo pa se većina navikla da je to normalno.

• Upravo sam pročitao na Twitteru da je Shopify pao 80% i sad vrijedi 50 milijardi dolara. Vau. I onda se činio zašto pada moj DAC. Pa zato što smo se odvojili od fundamenata, eto zašto. U istom su sektoru SHOP i DAC. S tim da su nekad brodari bili zanimljivi zbog volatilnosti, a danas je to konzervativna branša jer skače/pada tjedno 20%. 8o

• I nakon tolikog pada taj Shopify vrijedi 30 puta više od našeg DAC.

Evo sad netko javlja i da je Netflix pao sa 700 na 175$. Nisu mi do sad bile u fokusu dionice čija se vrijednost mjeri u broju korisnika, a mala/nikakva zarada se ignorira jer će se kad-tad pojaviti, nebitno hoće li to biti danas ili za 30 godina, hoće li biti milijarda ili zilijun dolara.

Brat mi je inače u kriptu pa me pitao prije par mjeseci koliko je ROI. Sve iznad šest mjeseci njemu je smiješno premalo. Onako, kako vi dinosauri ulažete u tu staru ekonomiju, vjerujete u fiat novac, ne kužite da su se stvari drastično promijenile. 8)

• I nakon tolikog pada taj Shopify vrijedi 30 puta više od našeg DAC.

Evo sad netko javlja i da je Netflix pao sa 700 na 175$. Nisu mi do sad bile u fokusu dionice čija se vrijednost mjeri u broju korisnika, a mala/nikakva zarada se ignorira jer će se kad-tad pojaviti, nebitno hoće li to biti danas ili za 30 godina, hoće li biti milijarda ili zilijun dolara.

Brat mi je inače u kriptu pa me pitao prije par mjeseci koliko je ROI. Sve iznad šest mjeseci njemu je smiješno premalo. Onako, kako vi dinosauri ulažete u tu staru ekonomiju, vjerujete u fiat novac, ne kužite da su se stvari drastično promijenile. 8)

Kad već radimo the best of zvijezda padalica od sinoć imamo novog favorita: UPST (pratim ga ni sam neznam zašto, valjda radi onog legendarnog minervinijevog videa ^^ ) Rezultati čak ok ali loš guidance (neko od kolega je o ovome pisao nedavno) i sasjeklo ih u AH 40%. Dionica je dakle sad trgovana na 40 USD a u 10 mjesecu davne 2021 je bila ravno 400.

• ljudi, nema više toga da kompanija radi korisnike, širi bazu a generira gubitke

usput vas razrjeđuju novim dionicama svakih par mjeseci i nagrađuju mngmt

u onom pismu zaposlenicima CEO UBER-a Dara je sažeo sve: moramo pokazati da smo u stanju generirati značajan slobodni novčani tok jer to sad investitori traže od nas, u suprotnom - gubimo ih!

sad se većina čudi kako su naftne kompanije (up- and downstream) uspjele toliko prestići sve ostale po povratu u ovoj godini

stvar je jednostavna i sam sam u nekoliko navrata ovdje 'lijepio' članke: ne otvaraju nove izvore (bušotine), ne rade veliki Capex, već smanjuju dug bankama i paralelno, krez veći FCF, kupuju vlastite dionice i/ili vraćaju novac dioničarima kroz divku; na to im se kao jackpot dodao rast potražnje i cijene nafte i plina

može P. Thiel gospodu Buffeta i Mungera zvati financijaškom gerijatrijom ali oni su tu, na ovom svijetu, malo dulje od njega i nagledali su se kriza i kriza

zadnji pomaci ukazuju na to da kripto nije novo zlato te da se value vs growth princip vratio na velika vrata

• Samo jučer su skrkali i naftu, uzduž i poprijeko, down i up stream.

Keti vud je ovako svaki dan ali sad su i staroga napenalili, ništa im nije sveto. Zadnji bastioni obrane padaju, OXY -10% a a čorba na pumpi 15 kuna, nas neko zaj... :S

• Oko mene su svi u kriptu [barem šest] i radosno pozdravljaju svaku pojavu novog i znaju nekog tko se na tim novom obogatio. sav slobodni novac odma pretvaraju u kripto. mene gledaju sažalno, no dobri su i blagi prema meni, skuvaju mi kavu, popričamo o vremenu i tako...

• Buffett i Munger su gerijatrija otkako su proslavili svoj 40. rođendan, još iz vremena internetskih početaka. I uvijek je ista priča, priča o novoj ekonomiji, novoj, kako bi rekao naš poznati investitor, paradigmi.

Evo sad da se vratimo u siječanj, DAC, FCF, Mintzmyer. Cijena je i danas tamo gdje je bila u siječnju. :P

https://seekingalpha.com/artic…eturns-podcast-transcript