Očitovanje HANFA-e na upit o kratkoj prodaji

• Official Post

Poštovane kolegice i kolege,

u nastavku prilažem upit koji smo uputili HANFA-i i njihov odgovor oko problematike kratke prodaje na ZSE. Hvala kolegi st-brajo na angažmanu oko ovog pitanja..

Upit:

Odgovor:

Lp

• Ne kuzim zasto je to dobra vijest za tradere kad nama, malim ulagačima, je to i dalje nedostupno kao i do sada.

Tako mi upravo tvrde iz Agrama - a oni su ipak jedni od (preostalih) najvecih brokerskih kuca.

Ako oni to ne nude, čisto sumnjam da neka druga kuća nudi.

ne znam.

oni imaju opciju na platformi, i kad sam se raspitivao prije nego smo slali dopis HANFA-i, rečeno mi je da se može ugovoriti, pa sad...

greškom sam bio označio kućicu, pa su me povratno zvali da vide je li greška.

probajte i Vi tako, pa vidite što će Vam reći.

meni je tada bilo rečeno da se može ugovoriti.

Pretpostavka je majka svih za*eba - Few understand this

• Po onome linku kojeg je objavio Brajo, na ZSE IMA shorta .

Hellou...

"prag određen za javnu objavu značajnijih neto kratkih pozicija u dionicama je postotak koji je jednak 0,5 % izdanog dioničkog kapitala određenog društva."

samo ne smijete prijeći 0,5% izdanog dioničkog kapitala da Vaš short ne postane javan.

obzirom da je i HANFA-i trebalo par mjeseci da se naš upit očituje (a i to je bilo tek nakon intervencije Povjerenika za informiranje), dotad stignete te dionice i zavrtiti još x puta ;)

• Uglavnom, preko Agrama to ne igra - pitao sam......

Ako vi u praksi nadjete brokera koji će vam to omoguciti, slobodno javite, pa ćemo vidjeti ima li smisla zbog toga prelaziti s Agrama, koji je meni po mnogočemu sasvim po mjeri....

• Uglavnom, preko Agrama to ne igra - pitao sam......

Ako vi u praksi nadjete brokera koji će vam to omoguciti, slobodno javite, pa ćemo vidjeti ima li smisla zbog toga prelaziti s Agrama, koji je meni po mnogočemu sasvim po mjeri....

to je drugi par cipela ako neki institucionalac to ima ugovoreno (vjerojatno ima), a mi kao mali dioničari nemamo.

poanta je da je to legalno moguće ugovoriti, a zašto se ta usluga ne nudi nama (naravno, onome tko to želi), to je pitanje za brokere.

kad sam se ja raspitivao, bila je drukčija priča.

mada na taj način oni nama uskraćuju to pravo po Uredbi EU koja je iznad zakona RH.

a Vi sad promislite jeste li na burzi u istoj poziciji kao npr. InterCapital ili neko slično društvo.

inače, Agram je još i dobar, obzirom kakve limitirane usluge nude ostali brokeri.

dok se ne skupi neka kritična masa, očito se tu ništa neće promijeniti.

• Da bi netko to imao ugovoreno s brokerom to prakticki znaci da broker mora biti suprotna strana vasoj transakciji u prevedenom znacenju vi ste napravili kratku prodaju danas, a broker mora imati te dionice u vlasnistvu danas da bi mogao namiriti vasu kratku prodaju kada je odlucite zatvoriti, a to znaci da jedan od vas dobiva ili gubi u principu kratka prodaja kod nas se ne radi jer da bi broker imao isplativost takvog posla mora postojat i volumen trgovanja jer bi u tom slucaju broker bio market maker i prakticki kroz volumen bi jedino imao nacin da zaradi na tome i da umanji rizik gubitka nudeci takvu uslugu.

Sta se tice oznake na agramu da pri prodaji oznacite kratku prodaju znam da sam to vec bio pitao nesto su rekli u stilu tipa da je to zbog zakonske regulative da imaju vise nego sta je to za konkretnu mogucnost stvarnog zadavanja naloga kratke prodaje.

• Slobodno mi recite da sam glup, ne bi bilo prvi put. No ne bi li kratka prodaja bila idealna za fondove na ovako plitkom trzistu?

Prvo zaradjuju na posudbi jer im te dionice ionako skupljaju prasinu po racunima. Onda se rade prometi, kojima se lova mozda ne vrti preko njih no svejedno moraju manje klikati misem jerbo im ostali rade promet. I onda, kao slag na kraju, imaju dovoljno love i poluga da nakon sto okolo posude koju dionicu, lijepo odrzavaju trziste da moras od njih kupiti da bi im vratio.

Win-win-win. Osim za male.

Eh da, i margin krediti. Sigurno mogu doci do barem generalnog uvida u kolicine istih. Tu se sigurno krije jos koji win.

A billion here, a billion there.. pretty soon we're talking about serious money.

Edited once, last by LodeRunner ().

• Slobodno mi recite da sam glup, ne bi bilo prvi put. No ne bi li kratka prodaja bila idealna za fondove na ovako plitkom trzistu?

Prvo zaradjuju na posudbi jer im se te dionice ionako skupljaju prasinu po racunima. Onda se rade prometi, kojima se lova mozda ne vrti preko njih no svejedno moraju manje klikati misem jerbo im ostali rade promet. I onda, kao slag na kraju, imaju dovoljno love i poluga da nakon sto okolo posude koju dionicu, lijepo odrzavaju trziste da moras od njih kupiti da bi im vratio.

Pa nitko nije niti rekao da za institucionalce to ne vrijedi.

Upravo suprotno.

Broker u Agramu mi je potvrdio da oni mogu koristiti tu opciju.

Samo mi ostali ne mozemo.

Prvo zaradjuju na posudbi jer im se te dionice ionako skupljaju prasinu po racunima. Onda se rade prometi, kojima se lova mozda ne vrti preko njih no svejedno moraju manje klikati misem jerbo im ostali rade promet. I onda, kao slag na kraju, imaju dovoljno love i poluga da nakon sto okolo posude koju dionicu, lijepo odrzavaju trziste da moras od njih kupiti da bi im vratio.

dijelim Vaše razmišljanje, pogotovo kad je dovoljno samo 0,5% dioničkog kapitala za izazvati cirkus.

za ovako plitko tržište, idealno.

skoro svaka banka, uz mirovinski fond (a i svu silu otvorenih i zatvorenih fondova), ima i svoj brokeraj, a često puta se upravo ti popratni nalaze ispod top 10, pa većina i ne vidi što se događa.

trguju sami sa sobom.

mi mali možemo samo uletiti ako ga odluče gadno srokati.

• Samo mi ostali ne mozemo.

Mozda se nisam do kraja izjasnio. Ono sto sam htio napisati je da bi kratka prodaja bila idealna za fondove u smislu da je svi mozemo putem brokerskih platformi koristiti. Da imamo opciju posuditi od njih uz naknadu dionice do nekog datuma. Da bi njima u interesu bilo da mali ulagaci imaju tu opciju na raspolaganju. A ne samo oni medjusobno.

Jer, da se ne ponavljam, zaraduju i na kiselim dionicama a ne samo na svjezim.

A billion here, a billion there.. pretty soon we're talking about serious money.

Edited once, last by LodeRunner ().

• Mozda se nisam do kraja izjasnio. Ono sto sam htio napisati je da bi kratka prodaja bila idealna za fondove u smislu da je svi mozemo putem brokerskih platformi koristiti. Da imamo opciju posuditi od njih uz naknadu dionice do nekog datuma. Da bi njima u interesu bilo da mali ulagaci imaju tu opciju na raspolaganju. A ne samo oni medjusobno.

Jer, da se ne ponavljam, zaraduju i na kiselim dionicama, ne samo na svjezim.

mislim da je i to opcija, al za one odabrane (šifra: DLKV).