Te naše turističke kompanija koje kod nas tradicionalno i posjeduju svoje operativne nekretnine su između ostalog i nešto najbliže burzovno trgovanom REIT-u od svega što imamo na ZSE. Teorija bi rekla da svaki portfelj radi diverzifikacije u klase treba nešto tog tipa.
Bilo bi zanimljivo viditi neke druge periode kada inflacija nije averagirala 2%
Odnosno niske kamatne stope (kroz većinu ovog razdoblje). Vjerojatno su pomogle kako normalnim dionicama tako i REIT, pri čemu njima malo više jer je osnova njihovog poslovnog modela korištenje velike financijske poluge (i općenito su tim i drugim razlozima sve nekretnine rasle).
Ne vjerujem da će oni kroz naredna duža razdoblja tako outperformati normalni “equity” ali mogu biti tu negdje. A što se tiče kamatnih stopa, one će se vjerojatno opet vratiti na dosta nisko na dosta dugo/trajno. Jer to je “megatrend” koji teško da se može promijeniti. Svijet se razvija na isti način, istim ekonomskim zakonitostima i dalje.
Naš turizam srećom nije samo nekretninski biznis, to je sama nužna fizička podloga, alat, nego tu postoji i pravo operativno poslovanje i koje je generator sve vrijednosti (nema nekretnina vrijednost “sama po sebi”), i ove kompanije drže u vlasništvu obje komponente, naviknute na takav poslovni model, pa koji vjerojatno nema potrebe ništa mijenjati (ono da se izdvaja vlasništvo od upravljana kao što je često vani).
Tako da kad kupiš neku našu dobru turističku kompaniju imaš zgodan paket, 2 u 1. Mislim da će RIVP dugo biti jedan dobar blue chip. Ima lijep free-float, pa je to nešto u čega domaći građani mogu uvijek lako investirati ako žele komadić hrvatskog turizma. Nitko ne može reći da od turizma zrađaje netko drugi, stranci, jer svatko se može priključiti ako želi, kojim god iznosom želi, dokle god imamo izlistane kompanije poput RIVP.