i ako hnb odobri isplatu a mogao bi
Nije ti tu HNB, mislim da je tu hanfa ili nešto sa h.
i ako hnb odobri isplatu a mogao bi
Nije ti tu HNB, mislim da je tu hanfa ili nešto sa h.
Pa nije nam sezona trajala ni 2 tjedna!
https://www.index.hr/vijesti/clanak…79faly9RmvL4GAY
Sretno nam bilo!
Imamo 139 novo zaraženih danas, a u naranđastom smo!?
Display MoreBila jednom jedna prekrasna zemlja s puno brda i velikim jezerom kojom je upravljao kralj sa svojom kraljicom.
Zemlja je bila neobrađena tako da nitko nije mogao razumjeti kako to da kmetovi mogu tako dobro živjeti.
Tajna je bila u tome da je kraljica stigla iz jednog dalekog, sto puta moćnijeg kraljevstva koje je kralju slalo sve što je ovaj poželjeti mogao.
Da bi se poruke mogle slati drugom kraljevstvom kralj je imao i svoje vitezove kojima je povjerio taj zadatak.
Među njima bila je i jedna žena što je bilo neobično za to doba. Zvala se ja Kate. Kate je s još jednim vitezom toliko ojačala svoju poziciju da je čak preuzela upravljanje. Vitez je imao puno zlata. Vitez je bio jako škrt. No imao je toliko puno da je čak i kmetovima posuđivao. Kad kmet nije mogao vratiti dug - bilo da su usjevi bili uništen ili je kralj digao poreze - morao je predati svoj posjed i raditi za viteza. Kad je Kate posuđivala od viteza, vitez nije pazio na što i kako Kate troši jer je vraćanje uvijek bilo pokriveno kraljevom garancijom.
Jedan od kmetova, kako to obično biva, slušajući legendu o excaliburu mislio je da i on može kralju biti od koristi i sa svojim konjima to je i pokušao. I on je kao i svi posudio novac od viteza a konje je dobio od Kate.
No kralj mu je počeo naplaćivati prelaske preko rijeka u tako velikim iznosima da se kmet ubio a njegova svratišta i konje preuzeli su Kate i vitez.
Tu je bilo i drugih dugova jer je netko kmetu znao dati malo hrane, odjeće ili drva za ogrjev pa je i veliki broj kmetova koji su bili raštrkani po čitavom kraljevstvu dobio svoj udio. I same kmetove je začudilo da im čak i kralj priznaje njihov doprinos.
Neki su se čak i ponadali da će kralj biti izdašan i nagraditi ih. O kako su naivni bili.
Kate je željela objediniti kmetove konje i konake s postojećim no kraljica se oštro usprotivila želeći da svi imaju jednaku šansu.
Kralj je obećao kraljici da će ostaviti kmetov pokušaj da uspije, no kako je Kate nekoć bila kraljeva ljubavnica, kraljica je za to morala čekati dugih 7 godina. U to vrijem Kate je radila sve da oslabi kmetove konje hraneći ih lošom i pokvarenom hranom koju je kupovala preko viteza koji je uvijek bio spreman posuditi sve više i više zlatnika znajući da će ih kralj uvijek štiti. I sama Kate već je sagradila veliki broj mostova za koje se morala plaćati visoka mostarina - ali samo za kmetove konje.
Nakon 7 godina Kraljica je dovela svog poslanika koji je odmah shvatio da su preostali konji izgladnjeli i da se jedva mogu držati na nogama.
No kako su stari jahači umirali bilo je sve više mladih i brzih jahača. I on je tu vidio priliku.
Poslanik nije bio baš lijep, priča bi rekla da je bio tipičan lik bankara - no kako u to vrijeme nije bilo banaka - priča kaže da je poslanik više ličio na tele iako se nikao ne može reći da je imao teleći pogled. Poslanik je bio izuzetno inteligentan ali ne baš i previše moralan.
Ipak je on bio produžena ruka jednog moćnog kraljevstva. Mogao je on isprsiti kesu i platiti kmetovima i Kati i vitezu puno više no zašto kad su svi ionako dobro živjeli, a kmetovi bili zadovoljni.
Stoga je odlučio da za iscrpljene konje da nešto zlatnika Kati i vitezu i to na trgu gdje svi vide koliko im je zlatnika dano.
U svemu ovome postojala je jedna prepreka jer je davno ranije kralj ubacio svoje špijune - svog poreznika i svoju dvorsku damu.
Kako su i oni bili kraljevi ljudi odlučio je da ih namiri odmah tako da im plati iznos koji su tražili što je odmah i učinio, naravno sve je to bilo dobro skriveno i dogovoreno daleko, daleko od znatiželjnih ušiju tako da im je tu pomagalo jedno neutralno kraljevstvo.
No kao što su u cara Trojana kozje uši zapjevale po šumama tako se izmakla i ova tajna pa su kmetovi počeli odmah tražiti izlaz
iz ove situacije. Čim su kmetovi počeli mijenjati svoje udjele za kokoši, guske i patke, sami su si urušili mogućnosti da dobiju konja, kravu ili ovcu.
Čak su oni koji su u prijašnjoj razmjeni dali svoga konja u novoj razmjeni za svoj udio dobili gusku. I tako su oni samo gunđali i gunđali.
Kmetovi su sami sebi stvorili podlogu da im poslanik za gotovo polovicu njihovog vlasništva ponudi značajno manje - perad umjesto kopitara.
Nitko se nije usudio buniti jer bi im kralj odsjekao glavu smatrajući da se ne drže kraljevih zakona.
Poslanikov argument da su Kate i vitez dobili samo vrijednost jaja dodatno je ojačala pregovaračku poziciju poslanika. Iako je prava istina da je i Kate s svojim naplatama mostarina kao i vitez na svaki svoj uloženi zlatnik dobio još jedan.
Kate je bila sretna jer je 7 godina nesmetano radila što je htjela, vitez zato što je došao da svojih zlatnika iako je čak u jednom trenutku pomislio da je sve propalo.
No to je samo dio priče. U tajnosti svog zamka i poslanik i Kate i vitez dogovorili su ono najbitnije - a to je na koji način isplati dug Kati i vitezu i ujedno doći u posjed svih konja i svratišta na siguran način. Jer ipak - tu još polovicu imaju kmetovi.
Straha nije bilo jer su znali da je kralj postavio zakone da u svakom trenutku kmetu ne trebaju dati čak ni jaje - uz izgovor da polukrepani konji ne vrijede ni toliko da se pokrije dug za zob koju su pojeli.
Što je bilo s poreznikom i dvorskom damom? Kraljev poreznik otišao je na nove zadatke a dvorska dama dobila je zadatak da nadzire kraljevu riznicu.
Kmetovi i dalje čekaju hoće li ima poslanik dati jaje umjesto kokoši kao što se dogodilo u jednom drugom kraljevstvu. Ili možda u istom?
Kmet ostaje zauvijek kmetom.
Bezobrazna i uvredljiva priča za "nas" kmetove!
Kupio VLEN po 9,80 kn.
Bojim se da će biti još jeftinije.
Display MoreNe razumijem zašto koristiš riječ konzervativno. Tu nema ništa konzervativno. Ili podcjenjuješ ili precjenjuješ ili si u skladu sa stvarnom vrijednošću. Ti misliš da je konzervativno sinonim za Ad-hoc i tako ga koristiš.
I ovo sa prodanim brodom je malo složenije, osim ako isti nije bio u potpunosti amortiziran odnosno otpisan. Ja mislim da je NAV na razini od 80-tak kuna i ako na to primjeniš svoj 1.3 ponder onda se približavs onoj 100-120 kuna procjeni. Naravno, uz pretpostavku povoljnog refinanciranja duga te da nakon konsolidacije indeksi vozarina nastave rasti iii se barem održe na trenutnim razinama.
Pa nitko ne zna koliko točno vrijede brodovi dok ih ne odluče prodati...pojam konzervativno koristim kad uzimam vrijednost koju smatram da prodavatelj može "bez problema" u ovom trenutku dobit (po ostvarenim transakcijama na SM i dostupnim podacima)...a sve moje analize su ad hoc jer tako funkcioniram (nije za pohvalu, ali tako je)...
Moj izračun NAV-a je znatno jednostavniji nego tvoj (i mittkov), ja uzimam sam trenutnu tržišnu vrijednost imovine i umanjujem je za obveze (likividacijsku vrijednost firme)...nije me briga za vozarine (vrijednost brodova je determinirana njima), ni refinanciranje ni buduće vozarine...
Ne mislim da je moja procjena točnija, samo je jednostavnija i za naše tržište dovoljna...služi mi samo kao orijentir pri definiranju vrijednosti...da znam "gdje sam"
p.s. više se pouzdam u mittkove izračune nego svoje, ali svejedno volim odraditi i samostalno "domaću zadaću"
Nemojte se baš držat likvidacijske cijene imovine jer ipak mi živimo u Hrvatskoj!
To vam je moj prijateljski savjet (osjetio na vlastitoj koži).
Upravo su noćni klubovi prošle godine 2020. bili uzrok širenja zaraze i posljedično da je špica sezone naglo prekinuta oko 15. kolovoza objavom Austrije i potom ostalih ključnih država...te smo izgubili i pola bogatog 8 mjeseca. Naime nisu tada mogli ignorirati broj zaraženih kod povratnika iz Hrvatske ljetos. Nadam se da smo ove godine u poziciji većeg znanja i da se to neće dogoditi te da ćemo 2021.g. imati i dobar 9. mj. pa i 10 mj. ovisno o vremenu. Bitno je biti razborit, noćni klubovi su najmanje važni za većinu populacije, međutim vidjet ćemo. Treba vidjet da li negdje u svijetu rade noćni klubovi, vjerojatno rade. Vama želim kolega da imate najbolju zabavu ove godine, a svima nama sve najbolje. Osim toga, imamo problem da se Slovenci kojih primamo jako puno ne drže nikakvih mjera ni kod sebe ni kod sebe, tako da je dosta rizično sve skupa.
Noćni klubovi nisu bili izvor zaraze, već samo izlika jer je najmanja šteta njih zatvorit.
Potražnja izgleda jako dobro. Smatram da je ogromna šteta da se gotovo nitko ne drži mjera i da je cijepljenje em kasnilo em u sve većem zastoju. Vrlo vjerojatno to će opet biti jako skupo plaćeno. Unatoč vrhunskoj poziciji, blizini destinacija HR i turizma i opravdano visokim cijenama. Nadam se da će biti sve puno do najesen i da ćemo do tada izdržati. Puna dvorana u Zadru na košarci na Višnjiku, po meni nedopustivo. Sajam u Benkovcu, trgovački centri bez ikakve kontrole. Je li mudro sve tako olako prokockati. Građani ne razumiju da je privilegija da Hrvatska ima dovoljno cjepiva. Većina mudruje oko cijepljenja. Za Valamar mislim da je najgore prošlo, a za dalje je vrlo neizvjesno i sklisko, a brojke neumoljive. Jedino što im preostaje je dodatno podizati cijenu, jer imaju kvalitetan proizvod. Budimo sigurni da EU neće oklijevati da nas stavi na crvenu listu opet, umjesto da vodimo brigu o tome i zaradimo kao 2019. punimo dvoranu u Zadru; neobjašnjivo. Nenormalno. Noćne klubove ne bi trebalo otvarati, ali poznato je tko ih drži pa ćemo vidjeti. Sezonu puno bolju nego prošlu očekujem.
Netko (ja) živi cijelu godinu samo da bi preko ljeta išao u noćne klubove! A ti bi mi ih zatvorio! Hajde da ja predložim da zatvorio nešto što ti voliš?
na povlaštenoj se fini diskont mogao ovih dana dobiti, recimo ispod 410 a sa uključenom divkom.. definitivno jako sigurna zarada na kratkom roku..
Ja kupio još 15 kom po 408kn! Baš sam ga pogodio.
HT je isplatio neto dividendu od 7 kn, pošto se cijena HT-a kreće oko 190kn kada podijelio cijenu sa dividendom dobijemo broj 27. Neto dividenda PVCM-a je 6680kn, i sada kada neto dividendu pomnožimo sa 27 dobijemo 180000kn, toliko po meni vrijedi jedna dionica PVCM-a..
Baš me zanimaju vaše metode vrednovanja?
Ovim bi izračunom ADPL s dividendom 16 kn kada pomnožimo sa 27 vrijedio 432 kn što nije nezamislivo
ADPL nije isplatio 16 kn već 14 kn(napisao sam neto), ali je ADPL isplatio divku i za prošlu godinu! Za ovu godinu je samo 7kn neto.
HT je isplatio neto dividendu od 7 kn, pošto se cijena HT-a kreće oko 190kn kada podijelio cijenu sa dividendom dobijemo broj 27. Neto dividenda PVCM-a je 6680kn, i sada kada neto dividendu pomnožimo sa 27 dobijemo 180000kn, toliko po meni vrijedi jedna dionica PVCM-a..
Baš me zanimaju vaše metode vrednovanja?
Mnogi su podmetnuli leđa 2014. i sudjelovali u dokapitalizaciji. Lijepo im je to vraćeno...
Pa zar nije dokapitalizacija provedena 2008 godine po 220kn?
Izgleda da ćemo se od sad tržit na 27 kn! plus minus koja kuna.
ima netko savjet što napraviti s davno kupljenim dionicama plaćenim 3 puta više nego što su trenutno?
prije nego netko pita, da, čuo sam za stop loss al mi nije radio gumb za prodaju
Možeš ih pokušati prodat na Hita-OTC tržištu, ali baš i nema neke kupnje.
Ja sam nažalost samo izgubio, jer nisam prodavao i nisam trejdao. Imao sam strategiju "buy and hold" koja se je pokazala katastrofalno na stečjakušama. Dok strategija "buy and hold" super funkcionira sa dividendušama.
pa dobro kolega, nije baš sva mast otišla u propast! i sam sam na nekolicini takvih papira ostao zarobljen. meni jedina sreća što onda nisam raspolagao sa toliko novaca kao danas nego su mi kupovine bile reda 15-20 kilo kuna. i danas se može nešto dobiti za većinu koje ste nabrojali.
razgovaramo sada o pušionama... što je sa velikim dobicima!!?? nemojte samo reći da ih niste imali!!
Imao sam dobitaka ( SMNS, HUPZ, SAPN, GAMA, PCTS, LULG, ATLN, PVCM, ILRA, IKBA, HBRL, KOES) i dividenda (u proteklih 12 godina sam primio 400.000,00kn dividende).
darac11
pa niste valjda samo pušili lovu na papirima spomenutim u prvom današnjem postu!!!??? bila su to luda vremena kada je bilo puno teže doći do informacija, ali se moglo i astronomski zaraditi na takvima ili vašim spomenutima. osobno sam bio na objema stranama (mogao bih napisati i roman nakon 22 g na zse!!??) xy puta. tajming je najvažniji faktor! samo da spomenem vaše nabrojane... na viru se dalo jako lijepo zaraditi ako se ušlo u IPO (ja nisam vjerovao ali je prijateljica pobrala fine novce, atpl na valovima izlazio ulazio nebrojeno puta, sa prfc završio u solidnom plusu (zato popušio u validusu pošteno i manje u slavoncu), snba kada je gazda prodavao također fini plus...
i ja zaglavio u chag i ipkk od vaših nabrojanih. a imam još i ponešto svojih iz onih dana!
da, i sada je s vremenske distance lako vidjeti propuste i pametovati.
Ja sam nažalost samo izgubio, jer nisam prodavao i nisam trejdao. Imao sam strategiju "buy and hold" koja se je pokazala katastrofalno na stečjakušama. Dok strategija "buy and hold" super funkcionira sa dividendušama.
Ja prijavljujem gubitak u proteklih 12 godina od cca 500.000,00kn. (cca 200k u fondovoma, cca 85k u agrokorkama i ostalo na : PLJK, VIRO, RIZO, ATPL, PRFC, CHAG, IGH, INGR, HGSP, DLKV, IPKK, TOZ, LKRI, SNBA, SNHA, i možda još neke stečjakuše.
Uglavnom kada sam gubio , gubio sam od 50% pa do 100%.
Kolega može jedno pitanje, nije nikakvo pametovanje ili sprdanje već me čisto interesira kako ljudi rezoniraju. Na stranu fondovi koji su pasivno ulaganje, ali zašto uporno ulažete novce u firme sa lošom bilancom???
Ne ulažem više, naučio sam lekciju nažalost na teži način. Sada ulažem samo u dividende dionice : ADPL, ADRS2, ARNT, ATGR, AUHR, ERNT, KODT, KOTR, RIVP, MDKA, JDGT, JDOS, BCIN, SPNV, ZABA i još par s potencijalom LKPC, VLEN, SAPN.
Planiram prodat SLRS, SLPF i još nešto sitno LCDS, SM84, CHAG.
I usredotočiti ću se samo na dividendni prinos!
PS: zlocesti ... ne shvacaj ovo ozbiljno. Znas da ja puno pricam, al sve je to u cilju zblizavanja forumasa. I ja sam naravno u plusu (uostalom tko ovdje uopce gubi novac- ja nisam nikad procitao da je netko pogubio novac na ZSE-tu svi samo dobivaju-bar po pricama) nadje se uvjek neki losiji od mene koji plati i moju skolu
Kako Emile nisi nikad pročitao da je netko pogubio novce na Zse ?
Agrokorke se ne računaju?
Evo ja prijavljujem gubitak jedan milijun. Ojra
Jel ti sad lakše?
Ja prijavljujem gubitak u proteklih 12 godina od cca 500.000,00kn. (cca 200k u fondovoma, cca 85k u agrokorkama i ostalo na : PLJK, VIRO, RIZO, ATPL, PRFC, CHAG, IGH, INGR, HGSP, DLKV, IPKK, TOZ, LKRI, SNBA, SNHA, i možda još neke stečjakuše.
Uglavnom kada sam gubio , gubio sam od 50% pa do 100%.
Vi mene žafrkavate
Nisam izvukla novac iz Opte.
A da sam se ranije razvela, tri put bih se do sada ponovno udala
Ajde, složite jedan nice portfelj
ADPL, ATGR, ADRS2, ARNT, KODT2, KOTR2, HT, JDGT, JDOS, RIVP, VLEN, ZABA, LKPC, ERNT, AUHR I možda PODR.