A mogu dati i predloženih 20 kn u novcu i dodijeliti svima koji imaju vise od 11 ili 12 dionica jednu novu (na svakih 11 ili 12 dionica) pa na taj način isplatiti nenovcanu dividendu.Kao sto su to nekoć napravili. To ne bi značajno utjecalo na likvidnost a u situaciji daljnjeg rasta dry bulk tržišta dionicari ne bi se vjerojatno bunili.
Posts by havi
-
-
Pa oni imaju odluku o otkupu trezor pa je ne koriste. Očito smatraju da cijena “nije dovoljno” diskontirana za tu aktivnost?!
Pa moze netko blizak upravi dati protuprijedlog na samoj skupštini i ponuditi svim dioničarima i 30 i 40 i neki drugi iznos kuna na glasanje, a dionicari takvo sto naravno mogu podržati. Do same skupštine uključujući i za vrijeme trajanje iste (do konacnog donosenja odluke) - sve su opcije otvorene. Mislim da su iz UO dobili signale manjinskih sto zele, a na njima je da formuliraju neku novu strategiju ili barem dijelom uvaže prijedloge i pokažu dobru volju za boljom budućom suradnjom. To nešto košta, al može donijeti znacajne koristi svima u budućnosti. I velikima i malima.
-
Kolega Stipe…
Bilo bi dobro da navedete ipak i neke druge argumente osim onih tipa dolaze nam crni dani? I onih da ste u slozi sa mojim mišljenjem.
Naime ja mislim da bi uprava trebala se obratiti svim dioničarima i navesti im stanje svih projekata i detalje oko njih. I onih građevinskih tipa Batala o kojima javnost niti dionicari gotovo ništa ne znaju. Da kažu ili napišu neku o tome, tipa kolko je to velik projekt fizički i financijski i koji se povrat od njega očekuje, možda bi dionicari stali uz upravu. Ovako (manjinski) dionicari se vode svojom logikom koliko može pripasti njima kuna u njihov novčanik. A da ne ugroze poslovanje kompanije. To je potpuno legitimno jer pored interesa kompanije, svi dionicari imaju i vlastite interese i vlastite financije. Moji interesi ili vaši, nisu vjerojatno isti interesi Bilbije ili glavnog operativca u kompaniji Domijana (taj ni nema neki značajniji vlasnički udjel) pa je očito da će se on boriti za vece place i dnevnice i rikverce ispod stola kakvi su uobičajeni u građevinskim projektima diljem Lijepe nase. I IB je potekao iz nekrentinskog biznisa prije investitorske karijere pa eto i on može imati neke oportune ili specificne interese glede komapnije i isplate dobiti. Da se razumijemo ja ne insinuiram nikakve zloupotrebe niti nečasne radnje, samo navodim različite mogucnosti i različite interese.
-
A i to sto je dobit jednokratna, pretrzito od revalorizacije, ne znaci da nije dobit i da ne podliježe mogucnosti isplate. Doduše onda se nameće problem likvidnosti za isplatu iste, al prijedlog od 60 kn ne bi sasvim sigurno “bacio kompaniju na koljena”, pod uvjetom da se dugorocno razdoblje povoljnih vozarina započeto 2021. godine, nastavi.
-
A gdje točno piše u statutu koliki je pay out ratio odnosno raspoloživo za podjelu dioničarima?
Koliko se sjećam to je bila obicna odluka uprave objavljena na burzi.
-
Kolegice, to čime se vi bavite potpuno je nebitno trenutno. Zakon je ovdje jasan i većina društava primjenjuje zakonom propisane rokove. Ne znam zašto ni ih kratli. Skupština se ionako pozivom najavljuje najkasnije mjesec dana prije održavanja. Mislim da nepotrebno talambasate oko nebitnog.
Nekakve skupštine elektroničkom komunikacijom koliko ja znam nigdje lokalno nisu u primjeni osim sto se glasovi mogu prebrojavati elektronički i sumirati rezulatati klikom na token uređaj za glasanje.
-
Zašto punomoć i zašto komplikacije oko punomoći i glasanja?
Pa zato jer ekipa iz firme i nekoliko većih dionicara ne zele mnogo sudionika na skupštini. Zele kontrolu. Sto se manje dionicara pojavi na skupštini to su jače garancije da će se njihov utjecaj u društvu nastaviti bez značajnijih promjena. Jedno je povećanje transparentnosti, a drugo prepuštanje participiranja u upravljanju i odlučivanju velikoj skupini manjinskih dionicara.
-
Navodno su preplatili usisavac koji, zanimljivo, zna dimenzije kuce, scenira prostor, buduce verzije ce znat jel sam jeo čips od paprike i kolko pari tenisica stoji na ulazu. A Amazon sve to prodaje. Zamisli da svaki usisavac salje podatke u bazu o navikama ljudi.
Totalno ti je život ugrožen kad usisavač zna gdje ti zid završava i koji ti je položaj stola.
Dal usisivac zna kaj se radi kad zene nema doma ?
-
A kaj bi se gledali u ogledalo?
Pa koliko se ja sjećam Telemach je najprije preuzeo Tele2, a tek kasnjje OPTE. Pa neće valjda drzati dva računovodstva, dva marketinga, dvije tehničke operative i sve sto ide uz to. Sad je to firma pod jednom upravom (možda još ne i formalno) i logično je da bi održali tržišni udjel i povecali profitabilnost da moraju ići na uštede fiksnih i onih varijabilnih troškova koji trenutno nisu opravdani. Ovo je bilo očekivano. Niti jedan operater na trzistu u RH ne ostvaruje znacajan rast, zbog cijelog niza ograničenja, al to ne znaci da nisu profitabilni i da nemaju i u takvom okruzenju priličnu vrijednost.
-
Taj Simply Wall je site gdje svatko može poslati neki komentar. To sto oni pišu o ATPL radi ama bas svaki bulk brodar listan na USA burzama. Revalorizaciju flote i zato je kao i svaki automatski generiran članak s te stranice i ovaj trabunjanje o svemu i ničemu. Sjetimo se kakve su se gluaposti tamo dale procitati o Optimi dok je ta tema bila aktualna.
-
A sto imate od toga da nekretnine vrijede 5 milijardi eura ako je povrat na kapital takav kakav je, a na imovinu još kudikamo manji.
Rasprava je o tome da se imovina, kao i firma vrednuje primarno po profitnoj snazi, a nekretnine su sporedne jer ih ionako ne mogu ili neće prenamijeniti u stambene ili neke druge koje bi mogle hipotetski biti profitabilnije. Ako ih s druge strane gledate kao kolateral, možda one i vrijede vise, no banka ili kreditor će ih za potrebe vrednovanja vrednovati kao i investitor (odnosno po procjeni ovlaštenog procjenitelja). Pitanje je zašto se Valamar konstantno okreće mirovincima da mu peglaju bilancu, a ne kreditima banaka. Očito to (vrijednost nekretnina za kolateral nije bankama problem) nego visina duga u odnosu na profitabilnost (koja je u Corona uvjetima snazno pala). No, obzirom da se Valamar u međuvremenu razdužio trenutno omjeri duga i operativne profitabilnosti ne prestavljaju problem, no banke vise ne zele plasirati povoljne kredite nego su cini se povisile premiju rizika i zato dug nije problem, al po nekadašnjim uvjetima kredita vise nema. Pored toga, ukupne potrebe Valamara za financiranjem i namjervanim investicijama su očito porasle, a pojedinacno gledano, bankama je to čini se prevelik zalogaj (banke jednako kao sto vole zarađivati vole i (moraju) raspršiti rizik koncentracije na jednog i/ili grupu povezanih klijenata). Eto, tako ja to nekako vidim. Možda sam u krivu, al vjerujem ne previše. 😉
-
Evo vam primjer: pogledajte Vilu Dubrovnik na ZSE. Taj hotelčić ima 50-60 soba i sami pogledajte koliko ostvaruje prihoda godišnje. https://zse.hr/hr/papir/310?isin=HRVIDURA0009
U normalnoj godini hotel radi po sobi prihod od 140 tisuća eura. Znate li koliko rade hoteli na Babinom kuku? Ne vise od 20 prosjecno. Villu DU je lani preuzeo Erste mirovinski. Znate koliko ju je platio? 417,12 kuna po dionici odnosno 346,2 milijuna kuna odnosno preko 700 tisuća eura po smještajnoj jedinici. U sklopu transakcije prodan je i ovaj hotel koji je bio u toj cijeni, al ovaj jedva pokriva troskove poslovanja iako je nov i premium i na vrhunskoj lokaciji. https://dresortsibenik.com/ i kada se uključi preuzeti dug, ovaj je hotel prodan za “siću”, od par milijuna kuna.
Postoje objektivni razlozi zašto je on slabo profitabilan, a zašto je Villa DU super profitabilna. Villa DU se nalazi na par km od Babinog kuka ali ostvaruje 7-8 puta vece prihode po sobi. Iz tog razloga je pišem da valuacija nisu snovi i planovi na papiru, ako ne postoje konkretne ostvarene brojke iza vrijednosti odnosno cijene.
-
Ok, Valamar je vodio hotele očito po cijeni stjecanja cijelo vrijeme. Kumulirao ulaganja i amortizirao ih. Isto tako Valamar je u Girrandelu uložio toliko da vjerojatno na trzistu ne bi našao kupca za to ulaganje. A ono najveće ulaganje kod Poreča koje je ostalo na razini građevinske jame? https://valamar-riviera.com/media/311693/v…150x150mm-2.pdf
Sami ste rekli da su hoteli na Babinom kuku prodani povezanom društvu i prodani su za cca 100.000 EUR po smještajnoj jedinici kolko je meni poznato.
Da sad pitate prosječnog Dodu s foruma koliko vrijedi soba na Babinom kuku, tesko da bi našli koga tko ne bi tvrdio da je to barem 200 tisuća eura obzirom na lokaciju?! (Pogledajte cijene kuća, stanova i apartmana na Baninom kuku: https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ad…&sort=expensive
A postiglo se upola. I to povezanom društvu. Vrijedi se zamisliti nad tim parametrima. Barem ja bih.
-
Koliko po Vama kolega vrijedi span u nekoj prodaji ?
-
A tko to kaže koliko je moguće zaraditi? I gdje se to može pronaci i procitati?
Valuacija vam je uglavnom dosta konkretna i objektivna stvar. Ne piše u stavkama procene “pogled s prozora”, “ prekrasan zalazak sunca”, “nevjerojatna hortikultura”, a ni “blizina zračne luke”. Pišu vam prihodi (revpar, ADR), kategorizacija, Ebitda, povrat i uglavnom ostali financijski i operativni podaci temeljem kojih se utvrđuje cijena. Ako postoje kvadrati neizgrađenog građevinskog zemljista ili nekretnine koje nisu u uporabi onda vrijednost utvrđuje ovlašteni procjenitelj, al ne temeljem toga sto bi tu jednog dana moglo biti nego temeljem onog sto tu sada jest i koliko bi se do sada moglo postići odnosno koliko se donedavno postizalo u slicnim transakcijama na slicnim položajima.
Nešto drugo je ako netko ima drugačiju viziju i očekuje veći povrat u budućnosti onda on može platiti i premiju, al da bi jednog dana dostigao to sto je planirao, opet mora ulagati čime izravno i neizravno utječe na prihode, Ebitdu, povrate, novčani tok i ostale financijske pokazatelje koji vidi vraga opet služe istom - procjeni vrijednosti. Sve opet završi na poslovnim rezultatima odnosno odakle je i krenula naša prvotna teza o procjenama.
-
Moja logika je i logika poduzetnika i investitora u hotelski biznis. Ne kupuje se hotel radi imanja nego radi stvaranja.
Hoteli se grade uglavnom u T odnosno turističkim zonama, a ne stambenim. I nemaju stambenu namjenu, a niti ih je lako preoblikovati u stambene jedinice i kao takve naknadno etazirati. Postoje na zapadu condominiumi koji mogu biti stanovi hotelskog tipa, al to se vise koristi kao oblik stanovanja u urbanim sredinama i naseljima zatvorenog tipa.
-
Svaka transakcija hotelom ili hotelskom kućom vam se iskazuje po sobi, a implicitno preko Ebitda. Dakle poslovanje i profitabilnost su kljucni kod kupoprodajnih valuacija, a u nju su implicitno ugrađene i položajna renta i ulaganja i konkurencija u destinaciji i sve ostalo sto utječe na cijenu. Jer upravo zahvaljujući ulaganjima, polozajnoj renti i svemu ostalom hotel ostvaruje vece ili manje prihode.
Hotel nije stan ili stambena kuća nego poslovna nekretnina koja gostima prodaje usluge smjestaja, prehrane i pića. Te još neke vanpansionske usluge. Mi nemamo značajnijih transkacija hotelima na Jadranu kao imovinom no kako se god okrene na kraju price kljucna je profitabilnost hotela. Nitko neće platiti skupo navodno “vrhunski hotel” koji zarađuje znatno ispod praga rentabilnosti ili konkurencije u destinaciji, ma koliko god u njega materijalno i financijski ulagali.
U razvijenim zemljama hotelima pogotovo gradskim hotelima se često trguje, no odmorišni sezonski hoteli kakvi uglavnom posluju na Jadranu nisu toliko tražena roba osim možda opet u gradovima tipa Split ili Dubrovnik. Sto ne znaci da se i u drugim destinacijama ne bi mogli prodati al ponavljam u skladu sa postojećim mogućnostima poslovanja i eventualno razvojnim planovima novog vlasnika.
-
Klasična zamjena teza je da su cijene hotela snazno rasle proteklih godina. Imamo li koji dokaz za to?
Mislim da se ovdje ne odjeljuju dvije različite klase nekretnina. Poslovne i rezidencijalne. Rezidencijalne tipa stanovi i kuće su zabilježile rast cijena. Poslovne… nisam bas toliko siguran. Moguće, al ni blizu kao ove prethodne. Hotel je poslovna nekretnina u koju je potrebno stalno ulagati. Zato nisam siguran da bi danas cijene Valamarovih hotela bile puno vece na trzistu nego prije 5 godina osim za dio ulaganja koji se efektuira preko vise postignute cijene smjestaja. Dakle, hotel vrijedi onoliko koliko zarađuje, a ne kolika je cijena kvadratnog metra rezidencijalne nekretnine u istoj destinaciji.
Valamar se prilično razdužio u posljednje dvije godine, no cini mi se da se neće tako brzo ponoviti zlatne godine od 2015-2019 kada su banke dijelile kredite šakom i kapom za turisticki sektor. A i mirovinski bi fondovi mogli povuci ručnu jer će im se vjerojatno novom regulativom dopustiti ulaganje direktno u nekretnine, a ne kao do sada samo posredno.
-
Na Trgu organizirana antiratna akcija zbog Oluje, muškarac negodovao: ‘Samo kod nas nacionalna manjina vodi državu‘Društvo utemeljeno na nepriznavanju svojih grešaka iz prošlosti, nema perspektivu mirne budućnosti, zaključujuwww.jutarnji.hr
Nisam primjetio da zaluju za Hrvatima i ostalima koje su protjerali cetnici, da im je zao pobune, paleza, ubijanja nevinih.
Bas me zanima dal ce se oglasit premijer i predsjednik.
-
Tedeschi usred ljeta izveo totalni preokret: Sve dionice koje ima u Atlanticu prebacio na svoju novu tvrtku - MybergKad smo upitali zašto je to učinio, dobili smo prilično kratak odgovornovac.jutarnji.hr
Sad nam je lakse kad imamo razlog
Velike promjene u Atlanticu: Tedeschi svoj vlasnički udio prebacio na novoosnovanu tvrtku | PoslovniPulsZanimljive vijesti iz Atlantic Grupe. Većinski vlasnik Atlantica, Emil Tedeschi, osnovao je prošlog mjeseca novu holding kompaniju na koju je sada prenioposlovnipuls.com