"Brazilski izvoz soje za siječanj iznosio je samo 49.500 tona, što je tek dio uobičajene količine. Nije dovoljan ni da popuni kapacitet jednog broda, izvještavaju trgovci. Mnogi analitičari vjeruju da se isporuke iz te zemlje neće normalizirati do ožujka, što bi moglo dovesti do kaosa u tamošnjim lukama jer će ondje i šećer biti spreman za otpremu.
Prema njima, velika potražnja za američkom sojom, kukuruzom i pšenicom mogla bi se nastaviti, a time i održati cijene žitarica na vrlo visokoj razini. Jedan od uzroka je visoka inflacija cijena hrane povezana s Covidom u mnogim zemljama poput Rusije i Argentine. Naime, one pokušavaju popuniti zalihe osnovnih prehrambenih proizvoda."
Soja za sobom vuče sve uljarice?
Mnoge zemlje uvoznice su povećale otkup žitarica i uljarica tijekom pandemije kako bi izbjegle moguće smetnje u transportu ili daljnja povećanja cijena poljoprivrednih proizvoda. Tako, primjerice Kina, kupuje znatno više žitarica i uljarica iz Južne i Sjeverne Amerike da bi imala dovoljno hrane za stada svinja koja se neprestano povećavaju. Ondje će iz tog razloga cijene kukuruza ostati visoke u narednom razdoblju.
Uljana repica prati rast cijena soje, koja za sobom vuče sve uljarice. Uz to, europsko tržište repice je oskudno kao i kanadsko, a riječ je o najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku ove ratarske kulture. Cijene su iznad 460 eura po toni, dok su u Kanadi čak 482 eura, javlja ovaj portal. No, analitičari tvrde da se rast može očekivati i dalje.
Nedavne kiše u Argentini poboljšale su prognozu za žetvu soje i kukuruza. Tako je ondje proizvodnja soje povećana s 47 na 49 milijuna tona, dok je za kukuruz berba veća za 2,5 milijuna tona. Inače, ova je zemlja najveća svjetska izvoznica sojinog ulja i brašna te treća za kukuruz.