Pozdrav,
kod prijave poreza na kapitalnu dobit koji postotak poreza uzimamo 10% ili 12%?
Pozdrav,
kod prijave poreza na kapitalnu dobit koji postotak poreza uzimamo 10% ili 12%?
Display MorePogledao video - u suštini to je svuda više manje ista priča. Uvođenje solara ima smisla ako se prelazi na električno grijanje i ima u planu električno vozilo jer to višestruko podiže potrošnju iznad ovog prosjeka od 200-tinjak kW mjesečno. Inače nije isplativo - gledano iz trenutne perspektive. Bez subvencija treba puno više od onih 5-7 godina za povrat tih sredstava.
E sad - grijanje na drva (još uvijek najjeftinija opcija grijanja) samo ove godine postalo neusporedivo skuplje nego što je bilo. Prošle godine sam metar drva plaćao 280 kn, a sada je 450 i nastavlja rast. Cjepanica za loženje standardnog kamina (25 cm duljine) koja izgori za 2h daje oko 4 kW toplinske energije pa si računajte koliko je to struje ako trebaš npr 10 m drva godišnje za grijanje uz uvijet da nije -20 jer onda ni to nije dovoljno.
Prijelaz na električno grijanje nema smisla ako objekt nije dobro izoliran, a starije kuće to uglavnom nisu, znači toplinski gubici su veliki i onda je struja neisplativa kako god okreneš. U takvoj situaciji to košta znatno više jer moraš prvo riješiti taj faktor.
No dok god si potrošač bilo kojeg energenta - svaki poremećaj te košta. Ako si proizvođač onda je to druga priča. Pa ako proizvodiš energiju kojoj cijena raste onda to dugoročno postaje brže isplativo u odnosu na početnu računicu. Tako da to treba dobro odvagnuti jer sama solarna elektrana je samo dio troška.
Moja namjera je - iskustvo. Da vidimo kako to u praksi stvarno funkcionira, da li je to stvarna snaga ili fikcija. Jesu li te toplinske pumpe stvarno dobre ili će i dalje drva biti neophodna itd. Ne gledam isplativost kao jedini kriterij zato i planiram manji zahvat (koji uključuje i djelomično poboljšanje toplinske izolacije), pa ako se u praksi pokaže da to ima smisla onda se može nastaviti. Bumo vidli.
Još uvijek je nepoznanica trošak papirologije, HEP-a, dvosmjernog brojila i tih detalja jer vidim sa se tu priča o nekakvih 7-20 tisuća kn što mi zvuči nerealno i u tom smisllu totalno neisplativo, ali saznati će se i to s vremenom.
Pozdrav,
nisam prije stigao pisat.
Ja sam sad dobio ugovor od fonda za realizaciju FN elektrane snage 4,08 kWh. Što se tiče papirologije treba ti glavni elektrotehnički projekt. Njegova cijena se kreće između 3000-5000 kn sa PDV-om. Ako ideš na neki natječja za subveciju (fond, lokalna samouorava) tu ti treba energetski certifikat. Njega sam prošle godine platio 1500kn. Dvosmjerno brojilo trofazno ti košta 3287,50kn. Tu su mogući još neki troškovi ako slučajno nemaš trenutno brojilo na fasadi ili na međi. To se odnosi na stare kuće. Što se tiće cijene FN elektrane meni su prošli mjesec ponude bile oko 14kn/W. Znaći elektrana od 4,07 kWh i inverter od 5kw (imam jači inverter nego trenutno trebam, zbog planirane nadogradnje) cca. 60000kn. Ali mene ipak bude došla manje od toga jel sam s jednim instalaterom imao dogovor od prošle godine pa sam uspio dobit cijenu prije ovogodišnjih poskupljenja.
Na kraju bi po zakonu trebao imati nadzornog inženjera, a to je trošak između 1500-2500 kn.
E
Pa ako je prošlo za sve više od 2 godine, netreba predavati. Ako si zaradio ovo unutar 2 godine onda predaješ, nevisno što imaš gubitak iznad 2 godine koji ne možeš popeglati sa ovim dobitkom unutar 2 godine.
Dalekovod sam držao više od 2 godine i prodao s gubitkom tijekom 2021., al sam trgovao na ostalim dionicama tijekom 2021. gdje sam ostvario dobit.
Ali sam na kraju godine trgovanjem 2021. u gubitku.
Pa sam zato u nedoumici da li se prodaja DLKV smatra gubitakom jel sam ga držao više od 2 godine. Mene bi logično bilo da sam ja na kraju godine u gubitku (što i jesam) ali sa našim poreznicima nikad neznaš...
Ekipa imam nedoumicu.
Imao sam jednu dionicu koju sam držao više od 2 godine te prodao s debelim minusom (DLKV ), dok sam na ostalima ostvario neku zaradu. Generalno sam na kraju godine u gubitku. Da li to prijavljujem poreznoj ili ne? Zbunjuje me s obzirom da sam dionicu koju sam prodao sa debelim minusom držao više od 2 godine.
Evo da oživim temu, spremam se na jedno ulaganje u elektranicu od 10 kw. Natječaj za poticaje je kroz 3 tjedna. Kad sve prođe, bit ću pametniji i izvijestit ću ovdje kako je prošlo. Uglavnom, koliko sam ja shvatio, ovo je ekstra isplativo za područja od posebne državne skrbi jer država vraća 80 posto. Meni nažalost svega 40 posto. Prema proračunu, uz državne subvencije, ulaganje bi se trebalo vratiti kroz 7-8 godina. Mislim da to nije loša investicija, samo treba ići na veću elektranu od barem 5-6 kw jer treba još dodatno uložiti u novi ormar tako da za uštedu 200 - 300 kn nije isplativo ulazit u proceduru.
Postovani kolega, mozete li podijeliti odakle informacija da natjecaj ide kroz 3 tjedna? I da li mislite na natjecaj od Hrote ili koji tocno? Osobno sam zainteresiran buduci da planiram nesto veci projekt samostojece solarne elektrane
Kolega vjerojatno misli na ovaj natječaj https://www.fzoeu.hr/hr/natjecaj/7539?nid=165
Caka je u tome da ide najbrži prst...
Jel to netko zna kakv bude izvještaj pa se rješava dionica? Ništa me na ovoj žabokrećini ne iznenađuje.
Ima li netko frisku knjigu dionicara?
Pridružujem se ovom upitu.
Nekak sam razmišljanja da možde neće dionica potonuti niže od ovoga. Moguće da se neki njihov igrač se postavi na razinu 1,5 - 2 kn sa kojih 5.000.000 komada a to je brat bratu 10.000.000 kn. Za njih je to kikiriki. Malima daju da izađu barem se kakvim takvim iznosom i tako ih ušutkaju.
Jel na skupštiti treba za takvu odluku 75%+1 dionica ili je dovoljna većina? Jel to sam Konsolidator ima.