Posts by Zvjezdani

Dakle, ako smijem primjetiti, to bi bilo to.

Napumpali su cijenu prvog dana; točno toliko da se Dumović stigne prigodno naslikavati sa Gažićkom.

Dojam je bitan!

A sada, pramac ovog broda okrećemo prema jugu.

I idemo prema mirnijim lukama: 200, 190, 180....

;)

P.S.

Imam osjećaj da znam kakve ću emotikone dobiti ispod ovog upisa. :D

Sada kada i vlasnici dionica iz uprave imaju potvrđenu cjenu svojih dionica i kada krenu u prodaju....

Nedao Bog da vam se taj scenariji dogodi.

Da sam ja na njihovom mjestu i da imam tvrtku sa ovakvom dobiti, odmah bi to napravio. ;)

Auuuu, dječaci i djevojčice moje!

Kredit na 10 godina sa kamatnom stopom od 4,8% godišnje smatrati prilikom jer očekujete jednokratni DY od 8% je matematički vrlo problematično.

Da ne kažem bedasto.

U ovoj računici jedini potencijalni poguranac vam može biti očekivana visoka stopa inflacije u narednim godinama koja, ako se realizira, radi za dužnika, a protiv vjerovnika.

Sve ostalo vam je na klimavim nogama.

- Dali je netko izracunao koliko su zaradili po dionici u 3 godine(2019., 2020.,2021.)

iliti koliko bi mogli MAX. da isplate pocetkom 2022. ?

Malo da mastamo.

Jesmo. Bez 2H 2021, jer nam je to još nepoznato.

Prema mojoj računici, kada bi se držali istog modela dividendnih politika kao do sada, ona bi morala objedinjeno iznositi oko 8 kn.

Moguće je da će ju podijeliti na dva dijela, za 2019. i 2020.

Svako zlo za neko dobro.

Ova besmislena mjera o obustavi isplate dividende mi je (nam je) omogućila produženi period prikupljanja dionica po pristojnim cijenama.

Iako o HNB-u mislim sve najgore, hvala im!

P.S.

Ako bude sreće, nakon što se opernatimo sa dividendom opet ćemo moći kupovati ove "hartije od vrednosti" po pristojnim cijenama.

Moram priznati da sam vrlo neugorno iznenađen sa prospektom. Naročito s toga što je aranžer izdanja ZABA, naša najveća banka.

Izdati prospekt u kojem NEMA cjelovitog FI-a za više godina (barem 3 do 5), već samo odabranih pokazatelja prema njihovom nahođenju, i niti jedne jedine riječi o tome što se namjerava napraviti sa prikupljenim kapitalom na tržištu mi je potpuno neshvatljivo!

U prospektu čak nisu naveli niti trenutnu top 10 vlasničku strukturu (koja se može naći na SKDD), nego muljave sa vlasnicima iznad 10% i iznad 5% vlasništva.

Nevjerovatno!

Kako je to HANFA dozvolila, da mi je znati???

Da su stavili top 10 dioničara (kako Bog zapovjeda) onda bi se moglo iščitati da članovi uprave kontroliraju 54% ukupnog vlasništva kompanije.

Zanimljivo je i to da jedina žena u upravi jedina nema dionice tvrtke!

Moram priznati, dao si mi misliti, a čak sam i konzultirao jednog računovođu.

U pravu si, SPAN će tih 100 milijuna uknjižiti kao kapitalnu dobit što će promijeniti BV.

Ali!!!

To je samo dio priče.

Tu postaje važno gledati i dugovnu stranu.

Ukupni dug im je 174 milijuna kuna , tako da kada spojiš lovu od IPO-a i trenutni kapital, nemaju dovoljno za pokriti sve!

Vjerovnici, naročito ako su to banke, su jako sretni sa ovim IPO-om!

Pametnome dosta.

Možda u ovome leži odgovor na pitanje kud će s lovom, što su, eto, nekim čudom ili previdom zaboravili navesti u prospektu. :D

Po toj logici,

ako prodaš 99,9% firme dobiveni kapital dijeliš sa onih preostalih 0,1% dionica?

Milim da to ne ide baš tako.

Jesam li ja to dobro izračunao da je BV Spana 28,32 kn, a da on traže (max.) 175 kn u IPO-u, koje će vrlo vjerojatno dobiti?

Kapital = 55.524.000

Broj dionica = 1.960.000

te

da je P/E omjer (pri cijeni od 175 kn) = 46

P = 175

EPS = 3,18

I gledam prospekt i ne mogu vjerovati. Pa gdje im je bilanca?

Moraš ići na njihov web po FI!!!

Gro pormeta je prije dividende išao oko 194 kn.

Dividenda je bila 8 kuna.

Dakle, za očekivati je bilo da budemo na oko186 kn.

Sada smo na 183.

Nema tu još nikakvog ozbiljnog pada niti drame.

A ako iz nekog razloga u skorije vrijeme dublje zaronimo, iz banaka ćemo povući dodatnu municiju, zar ne? :)

Sad vidim nije objavljeno:

ECB decides not to extend dividend recommendation beyond September 2021

“Instead, supervisors will assess the capital and distribution plans of each bank as part of the regular supervisory process.”

Da, ovo se zna već par dana. Objava je od 23. 7.
    Sada je već i osjetno dizanje na ZABI sa 58 na 61 na pristojnim prometima.

Dakle, možemo očekivati lijepu dividendu?

Za 2019 i 2020.

Tko je skupljao u tišini proteklih mjeseci, izgleda, dobro je napravio.
    Ne želim se hvaliti, ali... :)