Česi i dalje zainteresirani za Đuro Đaković Grupu
Ministar Banožić održao sastanak s predstavnicima Czechoslovak Group CSG (Foto: morh)
Prema mišljenju osnivač CSG-a Jaroslava Stranda tvrtka Đuro Đaković, osim u Hrvatskoj, ima potencijala i za održavanje vojne opreme drugih zemalja.
SLAVONSKI BROD/ZAGREB - Dok se još uvijek čeka službeno priopćenje Europske komisije o planu preustroja slavonskobrodskog Đure Đakovića, iz Ministarstva obrane Republike Hrvatske stigla je vijest o susretu resornog ministra s predstavnicima čeških ulagača u ovu tvrtku.
Naime, ministar obrane Mario Banožić sa suradnicima održao je jučer sastanak s predstavnicima Czechoslovak Group (CSG) na čelu s osnivačem Jaroslavom Strandom. Osim što je tom prilikom održana prezentacija o portfelju tvrtki i proizvoda Czechoslovak Group CSG, razgovaralo se i o interesu ove tvrtke za Đuru Đakovića.
Iz Ministarstva obrane su izvijestili kako je ministar Banožić istaknuo da je težnja ministarstva da budući vlasnik tvrtke Đuro Đaković zadrži sposobnosti kompanije koja je iznimno važna za održavanje postojeće i buduće vojne tehnike na kojoj Oružane snage RH temelje svoje obrambene sposobnosti.
Prema mišljenju osnivač CSG-a Jaroslava Stranda tvrtka Đuro Đaković, osim u Hrvatskoj, ima potencijala i za održavanje vojne opreme drugih zemalja.
Ovaj sastanak potvrdio je ranije izjave iz Đuro Đaković Grupe prema kojima Česi nisu odustali od kupnje većinskog paketa dionica Grupe. U Đuri Đakoviću potencijal vide u iskustvu radnika i inženjera, istaknuli su još ranije uz naglasak kako postavljene određene temelje i tradiciju koju Đuro ima treba iskoristiti.
Iako je i ministar Banožić - na sastanku održanom jučer - istaknuo kako je kroz Specijalna vozila - Đuro Đaković Grupa iznimno važna za održavanje postojeće i buduće vojne tehnike HV-a iz službenog priopćenja resornog Ministarstva teško je zaključiti planira li država sačuvati svoj dio vlasništva u Grupi.
- Ja bih rekao kako se nadam da je državi prije svega važno da sačuva vojni program u Đuri Đakoviću, a samo vlasništvo to treba ostaviti njima. Naime vi imate dosta primjera i u Hrvatskoj, a vani još i više, gdje država surađuje s firmama u vlastitoj državi koje imaju vojni program a da pri tom ima onih koje jesu, ali i onih koje nisu u njihovom vlasništvu. Ja mislim da u SAD-u sigurno 95 posto firmi koje rade vojni program baš nemaju vlasništva od strane države, što ne mora značiti ni da je to dobro ni loše, ali tako funkcionira. - početkom rujna za SBplus kazao je Hrvoje Kekez predsjednik Uprave ĐĐ Grupe.