Ulaganje u američke dionice

Poštovani korisnici,

podržite rad i širenje zajednice foruma sheranjem i lajkanjem facebook stranice
facebook.com/dionice.NET

Hvala!
  • karlo : dakle, sto se Revoluta tice, stigne mi mail s kojim je revolut registriran, da glasam na skupstini ONLINE. dakle glasam "iz maila":

za ZB Flobal ne znam nisam nikada trgovao ali ga imam. nadam se da sam pomogao.

• Hvala, evo baš sam se registrirao pa ću uskoro kupiti prve bluechip dionice (ciljan na dividende, necu trgovati), samo me zanima je li znaš kako onda ide s porezom na dividendu? Ako kupim dionice iz SAD-a i primim dividendu na Revolut, paćam porez na dividendu i SAD-u i Hrvatskoj?

je li potrebno na poreznu:

• u roku od 8 dana od početka ostvarivanja primitka iz inozemstva - podnijeti Poreznoj upravi (nadležnoj prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu) prijavu radi upisa u Registar poreznih obveznika (Obrazac: RPO) po osnovi dohotka iz inozemstva (odjava nije potrebna ako se očekuje da će od Predmetnog ulaganja i dalje kontinuirano pritjecati Predmetni primici, odnosno odjava se podnosi kod prestanka ostvarivanja takvih primitaka; prazan obrazac se može preuzeti na web stranici Porezne uprave),
    • u roku od 30 dana od ostvarenog primitka - predati Poreznoj upravi (nadležnoj prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu) izvještajni JOPPD obrazac (kojim se prijavljuje porez na dohodak ostvaren iz inozemstva; prazan obrazac se može preuzeti na web stranici Porezne uprave),
    • u roku od 30 dana od ostvarenog primitka - obračunati i uplatiti hrvatski porez na dohodak (koristeći propisane modele, pozive na broj i račune za plaćanje poreza).

ili je drugačija procedura?

• dakle, porez palcate automatski u SADu na dividendu. u HR placate ako ga prijavite. mislim da je logicno da ga necete prijaviti jer bi to onda bilo dvostruko oporezivanje.

sumnjam da nasa proezna moze doci do podataka s Revoluta, pogotovo kad je Revolut u UK a Uk je izsasla iz EU :D

nadam se da sam pomogao bar malo.

• Znaci muljaj 🤔. Btw. I drugi brokeri su uglavnom vani, ako ne ides preko banaka... onda isto stavis prst u uho i pravis se lud.

Uglavnom to je svjetski problem, porezne oaze, prebacivanje kapitala u podrucja gdje se legalno manje oporezuje, a usput i lov u mutom ocito ako se moze. Bilo bi zanimljivo da se poslozi registar stvarnih vlasnika kompanija i ostale imovine na svjetskoj razini, ali mi se to cini kao utopija sa danasnjeg gledista.

• Upravo tako.. cca 5.000 eura je najisplativije ...

Moze li malo pojašnjenje da li za 10.000,00 ili veće iznose je još isplativije ili ima nekih skrivenih troškova?

• vidi da nitko ne spominje admiral markets. kakva su iskustva? moj pajdo je nešto čeprkao na forexu i nafti, veli da su ok. vidim da u ponudi imaju i masu dionica ETF i CDF. moram ga priupitati.

• dakle, porez palcate automatski u SADu na dividendu. u HR placate ako ga prijavite. mislim da je logicno da ga necete prijaviti jer bi to onda bilo dvostruko oporezivanje.

sumnjam da nasa proezna moze doci do podataka s Revoluta, pogotovo kad je Revolut u UK a Uk je izsasla iz EU :D

nadam se da sam pomogao bar malo.

Zamalo da ni korisnici REVOLUTA nisu mogli doc do podataka pa kako ce onda poreznici :) .... Eto pokazalo se da nije sve zlato sto sija. Nakon bankrota WIRECARD-a kojeg koristi i Revolut milijuni su ostali bez pristupa svojim sredstvima. Revolut se tu izvukao slucajno .Ovo je samo upozorenje svima koji koriste Revolut i slicne kartice da ipak ne drze previse novaca na takvim servisima

Vise o tome:

https://www.bug.hr/skandali/pa…ota-wirecarda-je-li-15657

Nadmudrivanje sa budalom je kao hrvanje sa svinjom u blatu ..... nakon nekog vremena skužiš da svinja uživa.

Edited once, last by emil ().

• Molim te ne dizi paniku bezveze... Revolut je koristio Wirecard, ali ga vise ne koristi... Payoneer koristi Wirecard i tu je jako puno korisnika u problemima... Ove ostale crypto fintechove necu komentirati...

Ovdje se radi o najobicnijem kriminalu (na jako visokoj razini), a ne o sigurnosti ili nesigurnosti fintechova...

Komentar bi prije trebao ici u smjeru - nije Hrvatska izuzetak po gospodarskom kriminalu (Agrokor, vjetroelektrane, itd), vec je to nesto sto se pojavljuje i u razvijenim drzavama, gdje to kaci puno veci broj ljudi nego sto Hrvatska ima zajedno sa dijasporom...

Sto zelis kad previse imas?
    Sto mislis kad previse znas?
    (Boa - Za vezu je potrebno dvoje)

• vidi da nitko ne spominje admiral markets. kakva su iskustva? moj pajdo je nešto čeprkao na forexu i nafti, veli da su ok. vidim da u ponudi imaju i masu dionica ETF i CDF. moram ga priupitati.

u ponudi imaju više vrsta računa ovisno o načinu i karakteru ulagača što mi se sviđa, uspoređivao sam ih sa ostalim brokerima i mislim da što se tiče naknada su među najnižima. može se koristiti web sučelje, program na kompjuteru ili aplikacija na mobitelu. Ponuda dionica (američkih) je ogromna i to je glavni okidač zbog kojeg sam i krenuo sa njima. Dobro je što imaju poslovnicu u ZG-u. Moju preporuku bi imali.